Önerdiğim Kaynaklar

Önerdiğim kaynaklar, okuduğum ve eriştiğim pek çoğunun arasından kalabalık yapmamak adına bana en etkili gelenler olacak. Özellikle narsistik kişilik bozukluğu, sosyopati ve psikolojik istismar sorunlardan muzdarip herkesin değerlendirebilmesi için aşağıya listeliyorum.

Öncelikle belirteyim, internette çok sayıda makale ve video inceledim. Ancak, amacım daha çok kendi yüzleşmemi gerçekleştirmek olduğundan onları kaynak olarak kaydetmek aklıma bile gelmedi doğrusu. İnternet okumalarıyla ve izlemeleriyle ilgili şunu belirtmek istiyorum sadece: Hepimizin bildiği gibi ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu. Narsizm ve sosyopati giderek daha popüler olmaya başladığı için en basit magazin dergilerinde bile narsistik ya da sosyopatik teşhis adına testlerle karşılaşıyorsunuz. Teşhis koymak zaten bizim işimiz değil dedik; ama doğru anlamlandırma yapabilmek ve yanlış etiketlerden kaçınmak çok önemli. Bu sebeple, saygın psikoloji, psikiyatri, psikoterapi uzmanlarına ait kaynaklar değilse temkinli yaklaşmanızı tavsiye ederim. Öte yandan, benzer deneyimleri olan kişilerin oluşturdukları yayınlar farkındalık kazanmak ve kendi yaşadıklarını sorgulayabilmek adına çok işe yarıyor. Genel olarak internet kaynaklarına temkinli davranmakta ve sorgulayarak incelemekte fayda var.

Kitaplar

 • “Narsistle Ateşkes”, Wendy T. Behary, Psikonet Yayınları
 • “Manevi Taciz”, Marie-France Hirigoyen, İletişim Yayınları
 • “İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon”, Pascale Chapaux-Morelli, Pascal Couderc, İletişim Yayınları
 • “Psikopatlar Arasında”, Kent A. Kiehl, Say Yayınları
 • “Olağan Psikopatlar”, Kevin Dutton, Domingo Yayınevi
 • “Yanı Başınızdaki Sosyopat”, Dr. Marta Stout, Pegasus Yayınları
 • “Hayatı Yeniden Keşfedin”, Jeffery E. Young, Janet Klosko, Psikonet Yayınları, Şema Terapi üzerine bir kendine yardım kitabı
 • “Mod Terapisi: Diğer Yollardan Gitmek”, Gitta Jacob, Hannie van Genderen, Laura Seebauer, Psikonet Yayınları, Mod Terapisi üzerine bir kendine yardım kitabı
 • “Evinizdeki Terapist”, Christine A. Padesky, Dennis Greenberger, Altın Kitaplar, Bilişsel Davranışçı Terapi üzerine bir kendine yardım kitabı
 • “Yetenekli Çocuğun Dramı”, Alice Miller, Profil Kitap, Narsizm konusundan bağımsız olarak Alice Miller kitaplarını psikoloji okumalarına meraklı, kendi kendine incelemeler ve çözümlemeler yapmayı sevenlere ayrıca öneririm. Yalnız arka arkaya okumayın, biraz karanlık bir ruh haline girebilirsiniz. Hazmede hazmede ilerleyin.
 • “Oyun Oynama Sanatı”, Aletha J. Solter, Doğan Kitap
 • “Bilinçli Bebek”, Aletha J. Solter, Doğan Kitap
 • “Etkili Anne Baba Eğitimi”, Thomas Gordon, Profil Kitap, İletişim engellerini ortadan kaldırmak üzere bir yöntem kitabı

Sosyal medya

Yaşadığım şehirde destek grupları olmamasının eksikliğini bende sosyal medya doldurdu. Instagram’da takip ettiğim hesaplara profilimden ulaşabilirsiniz. Takip ettiğim hesaplardaki paylaşımlar kadar, paylaşımlara yapılan yorumları da incelemenizi tavsiye ederim. Yalnız olmadığınızı anlayacak, başkalarının ürettikleri çözümlere dair fikir sahibi olacaksınız.

Ayrıca, Youtube’da bu konuda yayın yapan çok sayıda kanal var ki ilk uyanışım bir Youtube videosu ile olmuştu. Kanal ismi vermiyorum. İngilizce’niz varsa deneyimli danışmanların kanallarını takip edebilirsiniz. Bir kez aramaya başlayınca çok sayıda video önünüze dökülüyor zaten.

Deneyimler

Kişisel deneyimlerim, okuduklarımı ve izlediklerimi gerçek hayatla ilişkilendirmek adına çok ciddi birer kaynak oldular. İçerikte yalnızca Narsistle Yaşam kategorisi altında yazdığım kendi öykümde değil, tüm yazılarda verdiğim tüm örnekler kendi deneyimlerimdir.

Tekrarlar

Yazılar, videolar, yorumlar sizin için fazlasıyla tekrarlar hale geldiğinde anlayın ki artık neyle karşı karşıya olduğunuzu ve nasıl kurtulacağınızı biliyorsunuz. Geriye uygulamak kalıyor.

Kolay gelsin.

👇

Bunlar dışında önerileriniz varsa başkalarının faydalanması için yorumlara yazabilirsiniz.

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Önerdiğim Kaynaklar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir