Diğer Ebeveyn Olmak

Diğer ebeveyn olmak, hem de bir narsistik sapkının anne ya da baba olduğu bir ortamda, ebeveynlik sorumlulukları ile gerekli bakım ve yetiştirme emeklerinin birkaç kat artması anlamına gelir; çünkü güzel olan her şeyi bozmaya and içmiş gibi davranan bir karakterle karşı karşıyasınızdır. Arkanızı döndüğünüz anda, edindirmek için belki haftalar harcadığınız bir alışkanlığı basit bir memnuniyetsiz ifadeyle, aşağılayıcı bir sözle çocuğun gözünde değersizleştirecek ya da çirkinleştirecek biridir o. Açıkça sizi değil belki; ama sizin öğrettiğiniz iyi ve güzel olan ne varsa kötülemek için elinden geleni yapacak biri.

İki ebeveynin hala birlikte oldukları durumu bir kenara bırakıyor, uyanışını tamamlamış, terapide ilerleme kaydetmiş, mümkünse çocuğuyla/çocuklarıyla narsistik ebeveynin aynı çatı altında yaşaması durumuna son verebilmiş ebeveynleri hedefliyorum. Eşinizin bir narkopat olduğunu bildiğiniz halde hala ayrılıp ayrılmamakta kararsızsanız Ayrılık Seçenekleri, birlikte kalmanızın çocuklarınız için daha iyi olacağı hakkında kendinizi ikna ettiyseniz Narsistin Gölgesinde yazılarını tekrar tekrar okumanızı öneririm.

Sonsuz manipülasyon

Narsistten ayrılmış diğer ebeveyn olarak siz her şeyden önce onun kurban istismarcı ilişkisini sürdürebilmek için çeşitli gayretlerine tanık olacak, aranızdaki tek bağ çocuğunuz olduğu için de bu konuda onu kullanmaktan geri kalmadığını çeşitli şekillerde deneyimleyeceksiniz. Bu amaçla, çocuğa uyguladığı duygusal sömürünün yanı sıra sizi de tuzağa tekrar çekmek için yıkıcı eylemlere düzenli olarak devam edecektir:

  • Pahalı hediyeler, sizin izin vermediğinizi bildiği tehlikeli ama çocuğa göre eğlenceli etkinlikler, sağlığa zararlı olması onun için önemli olmayan çöp gıdalar gibi rüşvetlerle gönlünü ve aklını çelecek,
  • Başkalarına karşı yaptığı gibi sizi sever görünerek yaptığınız yanlış davranışları anlayamadığını, aslında tek istediğinin birlikte mutlu bir şekilde yaşamak olduğunu söyleyerek hakkınızda ufaktan başlayarak olumsuz ve tabi ki yalan anlatımlarla sürdürdüğü karalama kampanyasını çocuğa karşı da yürütecek,
  • Kimi zaman kötü geçmişini, kimi zaman çok sevgi dolu oluşunu anlatıp ağlayarak masum kuzunun vicdanını harekete geçirecek,
  • Onu casus, daha doğrusu narsistik kişilik bozukluğu sözlüğüne göre “uçan maymun” gibi kullanarak size ulaşmaya ve onun aracılığıyla sizi taciz etmeye çalışacak,
  • Bu uğurda, severek uyguladığı diğer manipülasyon yöntemlerini de sırası geldiğinde kullanmaktan çekinmeyecektir.

Birlikte çocuk yetiştirmek

Peki bu yaşantı içindeyken bir narsistik sapkınla “birlikte” nasıl çocuk yetiştirilir?

Cevap basit: Yetiştirilemez! Olsa olsa ona kurban yetiştirilir.

Bu yüzden de “birlikte” değil, “paralel” anne babalık tercih edilir. Paralel anne babalık yabancı bir kavram gibi gelmesin; temelde sınırları belirleme ilkesi doğrultusunda iki ebeveynin bir arada bulundukları süreyi en azda tutarak, kasıtlı şekilde etkinlikleri ayırarak ve gereğinden fazla bilgi vermeyerek etkileşimi bazal metabolizma modunda sürdürmekten ibaret bir yetiştirme şekli. Uygulaması, birlikte bir şeyler yapmaya çalışmaktan çok daha kolay.

Böylece taciz bahaneleri azalacak, diğer ebeveynin kurban konumundan çıkması kolaylaşacak, iki taraf birbirinin çocukla iletişimine doğrudan şahit olmadığı için çatışmalar oldukça seyrekleşecek, narsistin ilişkisi çocukla görüştüğü belirli zamanla kısıtlı olacağı için bozucu etki azaltılmış olacaktır.

Kurban olmak ya da olmamak

Diğer ebeveyn olarak gelecek olay ve durumları öngörüp hem sızma girişimlerine hem de çocuğa uygulanan şiddete hazırlıklı olup sağlıklı ve destekleyici tepkiler verebilmek önemlidir. Bunu sağlayabilmek içinse öncelikle kendi terapinizi tamamlayıp kurban kimliğinden kurtulmanız gerekir. Çocukla birebir ilişkinizde bir sorun olmasa da, yaşadığınız travmanın davranışlarınıza olan etkileri, başkalarıyla, en çok da narsist ebeveynle olan iletişim şekliniz çocuğu fazlasıyla etkiler. Sizin sağlam ve sağlıklı duruşunuz ise çocuğa güven verecektir.

Hiçbir çocuk ebeveynleri arasındaki çözümsüz çatışmalara, birinin diğerine herhangi bir şekilde şiddet uyguladığına, bir ebeveyninin bağırdığına ya da çaresizlikten ağladığına tanık olmayı hak etmez. Çocuklar böyle bir kurban istismarcı ilişkisi içinde otomatik olarak kurban olurlar. Çoğunlukla mağdur olarak gördükleri ebeveynin tarafında olma eğilimine girerler. Ancak, istismarcı ebeveyn tarafından kurbana yapılanlara destek vermezlerse istismarcı için hedefe dönüşürler. Kurban kisvesinden sıyrılabilmek bu nedenle de çocuğun duygusal gelişimini destekleyebilmek adına hayati önem taşır. Bu arada, narsist rolünde yeterince başarılı olursa onu kurban olarak görme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Çatışmaların dışında

Bu doğrultuda ilk yapılması gereken, çocuğu iki ebeveyn arasındaki çatışmanın dışında tutmak, bu çatışmada kendisinin bir taraf olmadığını ve olmaması gerektiğini iyice benimsetmektir. Bu aşamada yalan söylememek kadar, insan ilişkilerinde çatışmaların “normal” olduğunu, başa çıkılamayacak bir sorun olmadığını aktarabilmek de önemlidir.

Çocuğa, anne baba arasındaki ilişkide iki tarafın da dışında olduğu öğretilirken, söz konusu çatışmalarda ve ayrılıkta kendisini suçlamasının önüne geçmek de hedeflenir. Nitekim, narkopatın bu suçluluk hissini tetiklemek için uğraşacağını öngörmek zor değildir.

Diğer ebeveyn olmak

İstismarın ve istismarcının farkında olan diğer ebeveyn olarak en temel hedef çocuğun sağlıklı ve mutlu bir birey olarak yetişmesi olduğuna göre, narsistle olan ilişkinin her ne şekilde olursa olsun çocukla ilişkiyi etkilememesi, bununla birlikte çocukla olan sevgi, saygı ve güven bağının mümkün olduğunca sağlamlaştırılması sağlanır.

Sağlıklı ebeveyn ile kurulan bu bağ, çocuğun sömürgen bir ebeveyne sahip olduğu halde duygusal gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesinde güçlü bir temel oluşturacaktır.

👇

İlişkili Yazı: Çocuğu Güçlendirmek

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir