Takıntılı Kişilik

Takıntılı kişilik “tutku”, “titizlik”, “zor beğenme” gibi büyüklenici ifadeler ardına saklanmış olsa da bakmasını bilince kendini gösterir. Bir kez gördüğünüz zaman da, özellikle söz konusu takıntılar dış görünüş, başarı gibi statü kazandıran konularsa o kişinin diğer narsistik özellikleri taşıyıp taşımadığına bakmak öz korumanız için mantıklı olabilir.

Statü belirtisi olması dışında ona zevk veren herhangi birine ya da herhangi bir etkinliğe olan düşkünlüğü bağımlılık yarattığı gibi bir takıntıya da dönüşebilir kolayca. Yeni tanıştığı biri bir anda dünyanın en önemli insanı olabilir. Sürekli ondan bahsedip, onunla vakit geçirmek isteyebilir. Bu kişiyle ilişkisi, narsist tatmin olduğu sürece ya da karşısındaki ona sınır koyana kadar devam eder. Yeterince uzun süre narsisti gözlemlediyseniz hayatından bu şekilde çok sayıda insanın gelip geçtiğini görürsünüz. Zira hayatında kalmaya devam eden insanlar, ya onun doymak bilmez ruhsal açlığını bir şekilde besleyebilenlerdir ya da istediği konuma gelmesini sağlayacaklarına inandığı para, konum, rütbe sahibi kişilerdir.

Benzer şekilde onun için bir tutku olduğunu söylediği hobileri olabilir ki, gece gündüz o konudan bahsederek veya sizi de hoşlanmadığınızı ya da ilgilenmediğinizi söylediğiniz halde ısrarla o etkinliğin içine çekmeye çalışarak bunalttığında tutkudan ziyade bir takıntı halini aldığını kolayca anlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir kişide kabul edilebilir seviyelerde görülen estetik kaygısı, narsistin günlük hayatında en çok vakit ve emek harcadığı iki konudan biridir. (Diğeri zenginlik hayalleriydi. Bkz: Zevk Düşkünü) Ayna karşısında kıyafet değiştirerek ya da kombinleyerek saatler geçirebilir. Gösteriş merakı da bu davranış kalıbını fazlasıyla destekler.

Evi, pek tabi onun gözünde tüm ayrıntılarını ince ince düşünüp tasarladığı bir mabet haline gelmiş olabilir. Parası olmasa dahi hani ilerde gelecek bol paralı günlerde nasıl bir evde yaşayacağını düşünür durur. Bir şey satın almasa da alışveriş merkezlerinde zevkle, saatlerini günlerini ilerde döşeyeceği evine almak istediği ürünleri inceleyerek harcayabilir. Satın alacak parası varsa tüm bu incelemelerin sonunda en müşkülpesent haliyle hiçbir şeyi beğenmeyip kendine layık olan o ürünü kendisi tasarlayabilir. Evine gelen misafirlere kendi tasarımlarını göstermek apayrı bir zevktir.

Öte yandan, olur da o evi bir başkasıyla paylaşmak zorunda kalırsa “titizlik” söylemi ardında saklanmış hastalık seviyesindeki takıntılar gün yüzüne çıkabilir. (Bkz: Kabus Evde Doğum Öncesi)

Burada çok kısaca ve genel birkaç örnek verdiğim takıntılı kişilik cinsel yaşamdan işe birçok konuda kendini gösterebilir. Narsistle aynı evde yaşamıyorsanız ya da yakınen çalışmıyorsanız tek başına zorlu görünmese de diğer tipik narsistik özelliklerle bir araya geldiğinde yıpratıcıdır.

👇

İlişkili Yazı: Narsisti Tanımak

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir