Zevk Düşkünü

Zevk düşkünü ve sorumluluk kaçkını bir yapısı vardır. Zevk alabileceği her şeyin peşinden tutkuyla koşarken günlük rutin sorumluluklar bile onun için katlanılmazdır. Kişinin mizacına göre değişiklik göstermekle birlikte, beğenilme, takdir görme, statü kazanma hırsıyla takıntılı seviyede yoğun çalışan narsisti bir yana bırakıp tam tersi tavırlar sergileyen narsisti daha iyi tanıdığım için ona odaklanıyorum.

Bu tip narsistler çalışmak için yaratılmadıklarına inanırlar. Tabi ki takdir toplamak için çok çalıştığı izlenimini verme çabasındadır; fakat gerçekte iş de onun benmerkezci doğasının dışında kaldığından odaklanma sorunu yaşadığı alanlardan biridir. Çalışmak ona göre değildir. Parazitimsi özellikler göstererek kendi işlerini ve sorumluluklarını mümkün olduğunca başkalarına yıkmaya çalışır. O yaratıcıdır, sanatçı ruhludur, fikir insanıdır. Fikri ortaya attıktan sonra yönetmeli, insanlara neyi nasıl yapacaklarını söylemelidir. 

Kısa yoldan zengin olma hayalleri hep baş köşededir. Sık sık yenilenen köşeyi dönme planlarından biri mutlaka tutacak, hazırda para olduğu için çalışmak zorunda kalmayacak, gezip eğlenme üzerine kurulu o hayata kavuşacaktır. Zengin olma hayali kurmanın olağandışı olmadığı para odaklı günümüz toplumunda bu hayaller “normal” kabul edilebilir. Narsist ise bu anlamda bambaşka bir seviyededir. Bu uğurda o kadar çok mesai harcar ki, zengin olduktan sonra yapacaklarına dair yaptığı sohbetlere, planlara sarf ettiği emeği ve hayal kurarak geçirdiği zamanı para kazanmak için harcasa o hayallere kavuşmasına engel bir durum kalmaz.

Oysa geçinmek için yaptığı işin gereklerini yerine getirmek bile ağır gelir ona. Sürekli olarak erteler, yapmamak için çeşitli bahaneler bulur. Bir saatlik iş için bilgisayar başına oturur. Televizyon ve internet eşliğinde beş altı saat zaman öldürür; ama asıl işini bitiremez. Hazırlaması gereken raporlar, yapması gereken ödemeler, kesilmesi gereken faturalar ya yumurta kapıya dayanınca ya da tarihi geçtikten sonra tamamlanır.

“Zorunda olma” durumunun üzerinde yarattığı baskı, odaklanmasına engel olan önemli etkenlerden biridir. Bir şeyi yapmak zorunda olmamalı, kendini mecbur hissetmemelidir. Sonradan suçlanmamak için baştan sorumluluk almayı reddeder ya da yuvarlak cümleler kurarak mümkün olduğunca sorumluluk almaktan kaçınır. Basit konular için bile söz vermek istemez.

Buluşmalara geç kalır örneğin. Vaktinde gitme yeteneği olmadığından değil, kaldı ki kuralları esnetemeyeceğini bildiği yerlere vaktinde gitmeyi başarır. Aksi durumlarda ise keyfince esnetmenin tadını çıkarır. Geç kalışı ile ilgili bir açıklama yapması gereken bir ortamdaysa asla sorumluluk almaz. Ya trafik vardır ya birlikte geldiği kişiler yüzünden geç kalmıştır. Oysa aslında dergi okuyarak, internette gezinerek, çiçekleri sulayarak vakit geçirmiş, buluşma saatinde ancak evden çıkmıştır. Saatlerce bekletip haber vermemek, beklettiği kişi aradığı zaman da geliş zamanıyla ilgili net bir şey söylememek, karşısındakini değersizleştirme yöntemlerinden biri olduğu gibi sorumluluk kaçkını oluşunun da belirtilerindendir.

Mecburiyetler onun bünyesinde fobi denilebilecek düzeyde tepki alırken zevk alma olasılığı bulunan durumlar, olaylar ya da kişilere karşı bağımlılık belirtileri gösterir.

Birlikte vakit geçirmekten keyif aldığı bir insan ki bu kişi muhtemelen ona ihtiyacı olan büyuklenmeyi sağlama olanağı veriyordur ya da zevk aldığı bir etkinlik (dans, motor, yelken…) dünyanın en önemli şeyi olarak birinci önceliği alır.

Kendisine keyif veren bir şeyin yanlış, zararlı ya da tehlikeli olması önemli değildir. Önce “bir kereden bir şey olmaz” diye başlar. Sonra “Bir kere yaptım bir şey olmadı.” diye devam eder. Bir bakmışsınız canının istediği gibi davranıyor. Sınırları yok sayma eğilimi burada da kendini gösterir. Bebeğine ancak kendisine zevk veriyorsa ilgi gösteren, bireysel keyfi ön planda olduğu için kendisinin, bebeğinin, çevresindekilerin ruh ve beden sağlığına zararlı tavırlardan kaçınmayan, alkollüyken daha iyi araç kullanabildiğini iddia edebilecek kadar sorumsuz davranabilen, bu konuda verilebilecek türlü örneklere rahatlıkla kaynak sağlayan bir profildir yüz yüze olduğumuz.

Tehlikesi de tam olarak buradadır. Sınırlar önünde net bir şekilde çizilip yaptırımlar uygulanmazsa duygulardan çok uzak olan tipik bir narsist sapkının zevk uğruna yapmayacağı şey yoktur.

👇

 İlişkili Yazı: Narsisti Tanımak

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir