Adım Adım Terapi

Adım adım terapi süreci, türlü fark edişler, inişler çıkışlar, isyanlar ve kabullenişlerle dolu geçti senin için. Geldiğimiz noktada nihayet iyi hissetmenin nasıl bir şey olduğunu hatırlamakla birlikte, en kötüsünü atlattığına inanıyor, önünde henüz kaydadeğer bir yol olduğunu görebiliyorsun. Durduğun noktada yüksel şimdi, geride kalanlara ve önündekilere bir de yukarıdan bak.

Uyanış travması

Terapin aslında yazmaya karar verdiğin gün başlamıştı. “Narsist” sözcüğünün dağarcığında mitolojideki Narcissus’tan ya da o zamana kadarki eksik ve yanlış görüşünle sana çağrıştırdığı “kendini beğenmişlik” ‘ten bambaşka bir anlamla yer etmeye başladığı o gün, henüz uyanışının başındayken tüm o karmaşayı düzene sokmak için yazman gerektiğini biliyordun. Uyanmak bir anlık aydınlanmadan ibaret değildi. Yılların yıkıntısının altında neler olduğunu görmek bu kadar kolay olamazdı. Narsistik kişilik bozukluğu hakkında okudukça, okudukların yaşantınla birebir eşleştikçe uyanmaya, uyandıkça travmatize olmaya devam ettin.

Narsistle yaşam

Yetmezdi. Dönüp o yıllara baştan bakarak nerelerde nelere kandığını, hangi yanlışları nasıl yaptığını anlaman, doğru kabul ettiğin için düşüncelerine yön veren yalanları tek tek inceleyip narsistin hayatına ve bilincine olan etkilerini anlayarak bertaraf etmen gerekiyordu. Günlüklere ve anılara boğulman böyle gerçekleşti. Kelimenin tam anlamıyla bütün eski defterleri ortaya döktün ve narsistik sapkınlığa dair taze bilgilerinle anılarını didikledin. Böylece Narsistle Yaşam kategorisi altında yazdığın yazılar çıktı.

Narsisti tanıma

Yine yetmedi. Bu kez kitap bilgileriyle deneyimlerini açık açık eşleştirmek istedin. Narsistin en temel kişilik özelliklerini ve yöntemlerini kendi deneyimlerine dair örneklerinle kaleme aldığında artık onu tanıyordun. Narsisti Tanıma kategorisi altındaki yazılar bu şekilde oluştu.

Sapkınlığın değerlendirmesi

Yıllardır anlamlandırmaya çalıştığın davranışların şifrelerini çözmüş, hayatını cehenneme çeviren sorunların kaynağına ulaşmıştın. Zihnindeki yıkıntının büyük kısmını kaplayan koca koca kayaları hem de her çıkıntılarını tanıyıp anlayarak ortadan kaldırıp düzenlemiş oldun böylece. O düzenli haliyle geçmişe bakmak, yaşadıklarını nihayet berrak bir bakışla ele almanı sağladı. Sapkınlığın değerlendirmesini yapabiliyordun artık.

Kabullenme zamanı

Değerlendirme sonrası vardığın sonuçlara dayanarak onun kimliğini, davranışlarının sömürü niyetli olmaktan çıkmayacağını, bunlarla birlikte senin ve yavrunun birer istismar kurbanı olduğunuzu kabullenme zamanı gelmişti. Şiddet yaşantısının hem senin hem de bebeğinin üzerindeki etkilerini açıkça görebildiğin için neyse ki kabullenme süreci kısa sürdü.

Kurbanın kurban haline gelişi

Kabullenmeyle birlikte narkopatın tavırlarını değiştirmeye dair atacağın her adımın boşa enerji harcamak olacağını keşfettiğin için kendine döndün. “Neden ben?” sorusunun yanıtını bulabilmek için kurbanın karakteristik özelliklerini inceledin. “Nasıl daha önce ayılamadım?” sorusunun yanıtı için tuzağa düşüş sürecini didikledin. Kendinle hesaplaşabilme düşünceleriyle o özgüvenli genç kadının bir şiddet kurbanına dönüşümünü ayrıntılarıyla sorguladın.

Sömürünün mirası

Sömürü bitmemişti; ama şimdiye kadar yaşananların sende bıraktığı yaraları görebiliyordun. İyileşebilmek için bu yaraların tanılarını koymak gerekiyordu. Olumsuz yaşantıları görmezden gelme ve çatışmadan kaçınma eğilimlerin gibi kaygı ve öfke hallerin de diğer birkaç alışkanlıkla birlikte sömürünün miraslarıydılar.

Etkin terapiye giriş

Terapinin en etkin aşamalarına girerken önce üçüncü kişilerin sende yarattığı etkileri bir çerçeveye aldın, sonra vücudunun ihtiyaç duyduğu rahatlamayı sağlamak için beden terapisi uygulamalarını hatırladın.

Ayrılık seçenekleri

Narkopattan kurtulmanın ve etkilerinden arınmanın en temiz yolu bağlantıyı koşulsuz olarak koparmak olsa da seni ona ömür boyu bağlayan bir masum kuzunun varlığı sınırlarını çizmek ve sürekli savunmak mertebesinde bir iletişimi zorunlu kıldı. Uygulaması zor olmakla birlikte imkansız değil ve son deneyimlerin gösterdi ki pratik kazandıkça altından kalkabileceksin.

Kalıpları yık

Hem sömürünün kalıntılarını temizlemek, hem geçmişten gelen ve bu tuzağa sürüklenmende etken olan kalıplarını fark edip ortadan kaldırarak yeni sömürü olasılıklarının önüne geçmek adına kalıplarını yıkmaya giriştin. Girdiğin işlevsiz modları inceledin, kaygı ve öfke için çıkış ve yıkım yöntemleri belirledin. Narsistik sapkının en yoğun sömürüsüne maruz kaldığın dönemlerde ortaya çıkan kaygı yaşantısı oldukça hafifledi. Ortadaki ciddi tehdit sürerken kaygılanmaya devam ediyorsun tabi; ama sağlıklı ve işlevsel düşünce ve tutumlar çerçevesinde kalıyorsun. Öfke konusunda ise teoride yöntemlerini kurmuş olmana rağmen pratikte öfkeni doğru şekilde dizginleyebilmek için bu yöntemleri içselleştirmen biraz sürecek.

Kendini affet

Kendinle hesaplaşmanın geldiği aşamayı değerlendirmeye cesaret etmen uzun sürdü. Ancak, nihayet kendine dair suçlama ve yargılamalarınla yüzleştin. Gördün ki kendini affetmek adına ciddi bir aşama kaydetmişsin. Acımasızca suçlayıp harap etmiyorsun artık kendini. Öte yandan kararlarının ve eylemlerinin özellikle yavruna olan etkilerindeki sorumluluğunun farkındasın. Zaman ve bu masum minik insanın gelişim süreci gösterecek kendini tamamen affedip edemeyeceğini.

Kendine zaman tanı

Şimdi bulunduğun noktada ve olası gerilemelerde aklında bulunmasını istediğim ilk konu, kendine karşı sabır göstermen.

Aylar yıllar içinde oluşan ve yerleşen bir karmaşadan çıktın. Bilerek tekrar tekrar kanatılmış yaralarının iyileşmesi tabi ki zaman alacak. Bir anda iyi hissetmeyi, eskiye dönebilmeyi bekleme. Uzun zamandır ağır ağır içine işlemiş zehirin hemen temizlenip gitmesi mümkün değil.

İniş çıkışların olacak mutlaka. Yaşama devam ederken iyi incele kendini. Bir yerlerde saklanmış sinsi bir davranış kalıbının zayıf bir anında ortaya çıkması mümkün. Fark et, yakala, kurtar kendini.

Konuşmaman, bu kadar üzerinde durmaman gerektiğini söyleyip seni susturanlara itibar etme. Terapi sürecin devam ederken iyileşebilmek için konuşup ifade edebilmen, içini döküp paylaşabilmen çok önemli.

Zihninin uzak bir köşesinde de olsa ara ara kendini belli eden “Bir daha güvenebilecek miyim?”, “Bir daha sevebilecek miyim?” sorularına yanıt vermek için de acele etme.

Önce aynı tuzağa düşmeyecek şekilde kendini eğittiğinden ve kalıplarını yıktığından emin ol. Tabi ki hata yapacaksın. Mükemmel değilsin, olamazsın; ama iyileşmeden kendini başka yollara vurursan kısa zamanda benzer sıkıntılar tekrarlanabilir. Zira bir kez kurban konumuna girince yeniden bu profilde birini seçmen ve ilişkide benzer konuma geçmen gayet olası.

Zamanla, yavaş da olsa emin adımlarla dik dur tekrar. Yara berelerin eziklerin iyileşsin. Hayat senin.

Gün gelecek artık kızgın, üzgün, incinmiş hissetmediğini fark edeceksin. Huzur gelip yerleşecek yüreğine.

Kendini hatırla

Bir kurbana dönüşmeden önce nasıl biriydin? Sosyal çevren, işin nasıldı? Nasıl bilirdi insanlar seni? Peki sen kendini? Kısacası narkopattan önce kimdin sen?

Olmadığın biri olduğuna inanmanı sağlamış, hatta seni olmadığın birine dönüştürmüş olabilir; fakat onu nihayet sisteminin dışına attın. Artık yüreğinde yer kaplamıyor. Döngü kırıldı, zincirler koptu. Sevin!

Kendini hatırlamana engel olan, bulanık görmene sebep olan perdeleri kaldır ve bak özüne. Orada ne olduğunu da, onu görünce nasıl mutlu bir kavuşma yaşayacağını da biliyorsun. Çok özledin eski seni. Aynı insan olamazsın bunca deneyimden sonra. Olsan olsan o özlediğin özünün birkaç sürüm güçlendirilmiş halisin “bugün”.

İç kaynaklarına güven ve kendini yeniden sev!

Bitmeyen terapi

Kendi kendini iyileştirebilme adına buraya kadar söz ettiklerimizin çok daha fazlasını yaşadın ve yaşamaya devam edeceksin. Yazılabileceklerin çok ötesinde, sen odağını kaybetmedikçe sağalma devam edecek.

Bir bak şimdi başından beri adım adım terapi sürecin boyunca üstesinden gelebildiklerine. Yürekten tebrik ediyorum seni, vazgeçmediğin, yılmadığın, elinden geldiğince köşe bucak irdeleyebildiğin için.

İyileşme sürecinin devamı için bundan sonraki her adımda kullanmak üzere bir önemli öneri daha:

Gülümsemeyi unutma! Kahkaha atmaktan çekinme! (Tabi bunları o görmesin. 😉)

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir