Beden Terapisi

Beden terapisi iyileşmenin bana göre atlanmaması gereken adımlarından bir tanesi. Uzun zamandır maruz kaldığın saldırıların, ağır duygusal sömürünün yol açtığı travmalar, yoğun stres, kaygı ve öfke sorunları sadece ruhunu ve zihnini etkilemedi. Bedenin de uğradığın istismardan payını aldı.

Bağlantıyı koparabilen şanslı gruptaysan en azından istismar devam etmiyor. Ortak çocuk gibi bir zorunluluk dolayısıyla bağlantıyı koparamayan gruptaysan istismarın yükü hala ruhun ve zihnin kadar bedeninin de üzerinde. Her iki türlü de bedeninle ilgilenmenin ve bütüncül olarak sağlığına kavuşmak için fiziksel iyileşmeye emek harcamanın zamanı geldi.

Önce bir dur ve bedenini dinle. Ne durumda? Baş ağrıların, migrenin var mı? Boynun, omuzların, sırtın, belin, omurga sistemin kasılmış durumda mı? Peki sindirim sistemin? Miden ağrıyor ya da bağırsakların düzgün çalışmıyor mu? Kalp çarpıntıların oluyor mu? Çok kilo aldın ya da kaybettin mi? Yorgun mu hissediyorsun? Uykuların bölük pörçük mü?

Bunlar stres kaynaklı en sık görülen psikosomatik rahatsızlıklar. Özellikle travma sonrası stres bozukluğu yaşıyorsan en sık görülen fiziksel belirtiler. Bedeninin yardım çağrıları. İçinde bulunduğun durumdan kendini kurtarman gerektiğine dair uyarılar. Bünyeye özel olarak bambaşka etkiler görüyor da olabilirsin. Hiçbirini yaşamıyorsan kutlama yapmak için bir sebebin var. Ancak, en az bir olumsuz fiziksel rahatsızlıktan muzdaripsen bedeninin uyarılarına kulak ver.

Gevşeme

Bedeninin gevşemesini sağla. Yoga, tai chi, dans, meditasyon, masaj gibi yöntemlerden, yarardan çok zarar vermemesi için uzman kişiler aracılığıyla faydalan. Bu disiplinlerin önerdikleri nefes egzersizlerini uygula. Bedensel farkındalık üzerine verilen eğitimlere katıl. İnançlıysan ibadet et. Namaz ve dua da inançlı biri için rahatlama sağlayan etkinliklerdendir zira.

Sakinleştirici müzikler dinle. Yavaş yürüyüşler yap, ılık duşlar al… Gevşemene yardımcı olacağını bildiğin ne varsa hatırla ve hayatına kat.

Hepsi bir yana, bedensel gerginliğinin farkına var. Ara ara dur, baştan ayağa zihninde vücudunu tara. Gergin olduğunu hissettiğin kaslarını teker teker keşfet ve gevşet.

Uyku düzeni

Yeteri kadar uyuduğundan ve dinlenmiş bir şekilde uyandığından emin ol. Uyku kaliteni olumsuz etkileyen alışkanlıklardan uzaklaş. Melatonin salgılayabilmek için karanlıkta uyu. Televizyon, akıllı telefon gibi ekranlardan mümkün olduğunca uzak dur. Uzak duramıyorsan en azından uykudan bir saat önce onlarla ilişkini kes. Yatak odanda elektronik bir alet bulunmasın. Uyurken modemi fişten çek.

Yatak odan sessiz; yatak, yastık, yorgan, çarşaf, pijama gibi uyku malzemelerin doğal sağlıklı malzemeden olsun. Odayı yaz kış demeden düzenli havalandır.

Zihnini meşgul edip uykunu kaçıran düşünceleri uzaklaştır. Başarılı olamıyorsan uyandıktan sonra ele almak üzere not et ve önceliği uykuya ver.

Sağlıklı beslenme

Bedenine bakım sağlamanın en temel ilkesi iyi beslenmek. Serotoninin %90’ının bağırsaklarda dost bakteriler tarafından üretildiğini göz önünde bulundurursak yediklerimizin mutluluğumuzda doğrudan etkili olduğunu kavrayabiliriz.

Bağırsak floranın sağlıklı olabilmesi için katkılı hazır gıdalardan, başta beyaz ekmek olmak üzere modern buğday ürünlerinden, şeker, kafein ve alkolden uzak dur. Probiyotiklerden ve prebiyotiklerden zengin, doğal fermente, mümkünse ilaçsız, hormonsuz, antibiyotiksiz yetiştirilmiş organik, genleriyle oynanmamış, hibrit olmayan gıdalarla beslen.

En önemlisi bu eylemleri bir alışkanlığa dönüştür ve yaşamının bir parçası haline getir. Bu şekilde aşırı stresin bağışıklık sistemin üzerine yaptığı olumsuz etkilerden önemli ölçüde kurtulacaksın. Geriye sömürünün zihinsel ve ruhsal boyutunu tedavi etmek kalıyor. Bedenin güçlü oldukça onlar da sırasıyla gelecek.

Hadi birlikte başlayalım!

Beden terapisinin en önemli faydalarından birisi andaki bedensel durumu ve tepkileri yakalamayı sağlamasıdır. Bu sayede hemen önlem alır ya da düzeltmek için yola koyulursun. Bedeninin tepkilerini günde birkaç dakika bile olsa düzenli olarak incelemen hem kendinle ilgili farkındalığını arttırır hem de odaklanma sorunu için pratik kazandırır. Hep konuştuğumuz terapinin “kendine odaklanma” kısmı için destek sağlar.

Birebir görüştüğüm derttaşların geribildirimlerinden anladığım kadarıyla beden terapisi genellikle atlanıyor. Maddi imkanlar yoksa da kendi kendine nereden başlayacağını bilemiyor olabilirsin. Bu nedenle, yıllarca yaptığım yoga, sosyal danslar ve bu süreçte aldığım çeşitli beden farkındalığı eğitimlerinden edindiğim bilgiler ışığında destek olacağını düşündüğüm bir gevşeme ve odaklanma oturumu hazırladım. Akşamları internet üzerinden yaptığımız oturumların sonunda ek bir oturum olarak ya da tek başına bir oturum olarak faydalanabilirsin. Gevşeme, nefes ve odaklanma konusunda pratik birkaç uygulama göstereceğim ve sonrasında kendi kendine yapabileceksin. İhtiyacın varsa iletişim kanallarından bana ulaşabilirsin.

Bana gelmesen de kendini ihmal etme. Bedenimiz ruhumuzdan ya da zihnimizden bağımsız değil. Bedenimize iyi bakınca ruhumuzun terapisi de hızlanacaktır.

👇

İlişkili Yazı: Adım Adım Terapi

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Beden Terapisi” için 6 yorum

  1. Kardeşim çok bitmez tükenmez çabalar vererek bu sayfayı oluşturmuşsun. Emeğine yüreğine sağlık. Çocuğa kamera ses cihazı yerleştirebilirsin. Ayrıca onunla her konuşmanı kaydet. Kendini belki birgün ele verebilir. Ayrıca affet kendini. Affettiğinde onu hayatından çıkarmış olursun ve yeni hayatına rahatça devam edersin.

  2. Sana yapılanlar tam bir işkence. Hergün defalarca öldürmüş, bir kişi binlerce kez öldürülür mü! Oluyormuş böyle şeyler. En kısa sürede atlatmanı dilerim.

  3. Sizin yaşadıklarınızı kendimde buldum ben de. Şifa bulmak için bu sayfaları bazı bölümleri defalarca okudum. Kendimi anlamama yardımcı oldu. Ben de size teşekkür ederim.

  4. Yüreğine sağlık gerçekten yaşananlar acı, tecrübe etmek daha da acı. En kötüsü de insanları inandıramamak; ama olsun hayatta kendinden başka hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını anladığı anda rahatlıyor insan. Aslında onca yaşanan zaten senin sırtındaki kamburdu, yüklerden kurtul özgürleş🦋

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir