Diğerleri

Diğerleri ile yani kurban ve istismarcı dışında kalan üçüncü kişilerle ilişkilerin onların verdikleri tepkiler doğrultusunda oldukça değişti. İyileşme sürecin devam ettikçe de değişim sürecek; çünkü her şeyden önce sen farklılaşıyorsun. Narsizmi tanımadan önceki yaşadıklarını anlamlandırmaya çalışan kadın bir yana, uyanış travmasının ardından düştüğü çaresizlikle bulabileceği her türlü destek için çırpınan kadın da değilsin artık. Hal böyle olunca, iyileşme sürecine hız vermek istiyorsan, “diğerleri”‘nin sende bundan sonra yaratacakları etkileri bir çerçeve içinde sınırlandırarak yola çıkmakta fayda var.

Daha önce de vurguladığın üzere gerek onun uyguladığı yalnızlaştırma hareketlerinin ve karalama kampanyalarının gerekse toplumsal duyarsızlığın sonucu olarak ihtiyaç duyduğun insani desteği göremediğini düşünüyor ve yalnız hissediyorsun. Yeri geldiğinde aile içi şiddete karşı ve kadın haklarını savunan söylemlerde bulunan tanıdıklarının, senin yaşadıklarına sessiz kalırken hiç tanımadıkları bir şarkıcının ölümüyle sosyal medyada deyim yerindeyse ağıtlar yaktıklarını görmek seni hala şaşırtabiliyor. Sisteme dair isyanların sönmüyor.

Dünya kötü insanlar yüzünden değil, onlar hakkında hiçbir şey yapmayan insanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.” diyen Einstein’a ve “Sonunda, düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlarız.” diyen Martin Luther King Jr.’a ara ara selam gönderiyor olsan da desteklenme beklentilerin giderek gerçekçi seviyelere düşüyor. “Gerçekçi” diyorum; zira yıllardır toplumsal yozlaşmanın farkında, yalnız başına ayakta durabilmek gerektiğinin bilincinde biriydin zaten. İhtiyaç duyduğunda destek aramak doğru olsa da o desteği bulamayacağını tahmin edebilirdin; tıpkı şimdilerde narsistik sapkının inanılmaz manipülasyon yeteneğiyle ortaya çıkıp düşünceleri yasal ortamlarda dahi kendi lehine çekmenin bir yolunu bulacağını tahmin ettiğin gibi.

Şu anda yazdıkların bile isyan ve şikayetlenme olarak algılanabilir. Oysa, serzeniş aşamasını geçtin bir zamandır. Yaptığın, durumu tespit edip yönünü doğru belirleyebilmek için haritalandırmaktı aslında. Ne yakınma ne de yargılama yollarında değilsin. Aklın fikrin ihtiyaçlarını karşılayabilmekte. Bu noktada malum empati yeteneğini kullanıp diğerlerini bir kenara bırakarak kendine dönme vakti geldi de geçiyor bile.

İçten içe bilsen de şımarık çocuklar gibi kabullenmek istemediğin gerçekle yüzleş. Dışarıdan üçüncü bir göz olarak bakan psikolojik şiddete maruz kalma geçmişi olmayan kişilerin seni anlamalarını beklemekten ve bunun için uğraşmaktan vazgeç. Anlamayacaklar. Bu senin başına geldi ve aslında her konuda olduğu gibi sadece kendi kendine buradan çıkabilirsin. Bu gerçek de küsüp insanlara arkanı dönmeni gerektirmiyor. Aradığını bulamadığında vahlanmak yerine elindekini kabullenip kendine odaklanmanı gerektiriyor.

Kaldı ki, benzer bir sömürüye maruz kalmış bile olsa herkesin deneyimi kendini bağlıyor. Her kurbanın etkilenişi, kendiyle hesabı ve istismarcı kişiye bakışı farklı. Ortaklıklar ancak bir yere kadar güç vermeyi sağlıyor. Klişe olacak ama asıl güç senin kavrayışında.

Durumu anlamayanların suçlayıcı ifadeleri, en iyi niyetlilerinin bile bazen yaptıkları yanlış yorumlar, bulunduğun noktadan çok uzakta kalan teselli cümleleri seni olumsuz etkilemesin artık. Mesafeni koy, aynı yargılama yanlışına düşmeden önce senin gördüğün gibi görememelerinin doğal olduğunu hatırla.

Öte yandan, çevrende olumlu, destekleyici, yargılamayan insanlar olmasına özen göster. Az da olsa çok değerli olan içten iyi dilekleri, kendine dair inancını körükleyen olumlu görüşleri al, kabul et, besle ve büyüt. İyi ve güzel yanlarını samimi olarak görebilenlerle bir arada olmaya çabala ki, onların gördüğü olumlu yönlerin gelişsin.

Her birey kendini gerçekleştirecek şekilde davranır. Aldığın tepkiler seninle ilgili olmaktan çok tepkiyi verenin içgörüsünü yansıtır. Kendinde çözümlemeni bekleyen bu kadar çok işin varken olumlu da olumsuz da olsa işlevsel yorumları alıp diğerleriyle boşa vakit kaybetmemek en doğrusu. 

👇

İlişkili Yazı: Adım Adım Terapi

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir