Yeni Bir Başlangıç

Yeni bir başlangıç arifesinde yine buradayım. Aylar önce kimselere haber vermeden biraz uzaklaşmaya karar verdim Narsistle Yüzleşme’den. Ne blog ne e-posta ne de sosyal medya hesaplarına girmeden, zihnimdeki dolu dolu fikirlerle baş başa kalmak istedim bir süre. Bu sebepledir ki aylardır bu kanallardan bana ulaşmaya çalışan yanıt veremediğim tüm derttaşlardan özür dilerim. Bana yazanlar bilirler, bahsettiğim son dönem hariç, blog yayına başladığından beri bana yazılan her mesaja geç de olsa yanıt verdim mutlaka. Yazılan her bir yorum, dert, soru ayrı ayrı değerlidir zira benim gözümde.

Şimdi bakıyorum; yeni yıl tebrikleri, teşekkürler, iyi dilekler, yeni sorular, çözümsüz görünen sorunlara dair paylaşımlar, iletişim çağrıları birikmiş de birikmiş. Her ne kadar özürlerimi iletmek üzere kısa birer mesaj atmayı kafaya koyduysam da, bu birikmiş sorulara eskisi gibi ayrıntılı yanıtlar yazmam ne yazık ki mümkün değil, şu an içinde bulunduğum durumda. Öte yandan, bu bir veda ya da vazgeçiş değil. Tam tersine, kendi iyileşme sürecimin bir parçası olarak blogla başlayan ve her birinizin dahil olmasıyla evrilerek devam eden bu çabayı bambaşka bir boyuta taşımaya karar verdim.

Yeni bir başlangıç

Psikolojik istismar farkındalığına dair aslında iki buçuk yıl önce başlamış bir süreci taşımaya çalıştığım yeni bir evre bu. Yıllar önce yaptığım tespitlere dair proje fikirlerini elden geçirdiğim, olanaklar nispetinde önceliklendirdiğim ve gerçekleştirmek üzere ciddi ciddi planlama yaptığım birkaç ayı geride bıraktım. Kapsamı insana yapılan psikolojik istismardan genişletip çok daha uzun yıllardır ilgi ve çaba alanıma giren doğaya yapılan istismarı da hedef aldım. Profesyonel iş yaşamıma dair eğitim ve deneyimlerimi de harmanlayıp yeni bir sosyal girişim başlatmaya niyet ettim.

Odak noktası

Temel odağı sömürü olan, bununla birlikte öncelikle doğaya, kadına ve çocuğa yapılan sömürüyü hedef alan bir girişimden bahsediyorum. En temel ihtiyaçlarımız olan gıda, giyim, barınma, üreme, eğitim, sağlık, güvenlik, adalet, sevgi, saygı, özgüven, bağ kurma, bilme, anlama, üretme, yaratıcılık… gereksinimlerini karşılarken doğaya ve aslen doğanın bir parçası olan insana uygulanan sömürüyü gözler önüne sermek ve barışçıl, doğayı örnek alan, sağlıklı, keyifli benim terimimle “yalın” seçenekleri geliştirmek için çeşitli projeler yürütecek bir “sosyal” girişim.

Sosyalliği sadece odaklandığı konudan değil aynı zamanda kâr amacı gütmemesinden de geliyor. Söz konusu yalın dönüşüme destek sağlayacak yazılım, eğitim, danışmanlık faaliyetlerinden (ki bunlar benim kişisel uzmanlık alanlarımdır) elde ettiği kârı yukarıda bahsettiğim projeleri finanse etmek için kullanacak, kendini idame ettirebildiği sürece ücretsiz olarak çeşitli hizmetler sunacak bir oluşum kurmak için kolları sıvadım.

Bundan sonra

İçinde bulunduğumuz ekonomik, sosyal ve kültürel durumda böyle bir girişimi sürdürülebilir bir hale getirmek kolay olmayacak elbette. Öte yandan, denemek ve bu deneyimden payıma düşeni öğrenmek çok değerli. Önümüzdeki aylarda birebir iletişim yöntemleri için yeni bir mekanizma kurma planım var. Ancak, o zamana kadar bireysel iletişim taleplerinize yanıt veremeyecek ve grup çalışmalarına ağırlık vereceğim.

Bu doğrultuda, katkıda bulunmak, işbirliği yapmak, birlikte gelişmek ve geliştirmek isteyecek herkese kapılar sonuna kadar açık. Çalışmaların sağlıklı ve etkin şekilde yürümesi için konuya ilgi duyan psikolog, psikoterapist, çocuk gelişimi uzmanı, öğretmen, hukukçu, sanatçı dostlarla iletişime gireceğim. Siz de ilgileneceğini ve emek vermek isteyeceğini düşündüğünüz kişilerle paylaşabilir ve İletişim sayfamda belirttiğim kanallardan bizi tanıştırabilirseniz çok sevinirim.

Kadın

Yeni bir başlangıç gayretini sizinle ilk paylaşmam istemsiz şekilde bir Kadınlar Günü’ne denk gelmiş oldu. Kadının sömürülmesine, emeğinin değerine dair ciddi çalışmaların çıktılarını görmemiz gereken bugün gösterişli sözlerle ve görsellerle paylaşılan fakat uygulanmayan Kadınlar Günü mesajları sizi de bunaltıyorsa umarım bu paylaşım birazcık anlamlı olmuştur. Umarım önümüzdeki aylarda kayda değer çıktılarla yeni paylaşımlar yapabilirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir