Hakkında

İçerik ve yazarı hakkında bilgi vermek üzere bilgisayar başına oturduğum ilk günün üzerinden tesadüfen tam bir yıl geçmişken yine bu sayfaya döndüm. Zira güncelleme gereksinimi var. Bir yıl önce “aşk”‘tan bahseden o kadının dünyası oldukça değişti. Bununla birlikte o ilk “Hakkında” yazısını da aşağıda bırakıyorum. Bu içerik ve üreticisinin zamanla geçirdiği değişimlerin bir kaydı bulunsun diye.

16 Eylül 2018

Narsistle Yüzleşme, bir iç hesaplaşma ve terapi blogu olarak özel güncelerin yazılmasıyla başladı. Zamanla narsist kişilik bozukluğunu mağdur gözünden anlatan kaydadeğer bir kaynağa dönüştü. Narsistik sosyopat karakter yapısı ve davranış kalıpları kadar mağdur kişilerin özellikleri, başa çıkışları ve terapi süreçlerine dair bilgilere erişebilir, bu anlamda oluşmuş yazı dizilerini inceleyebilirsiniz.

Benim terapim bittiği halde, hala burada ve sosyal medya ortamlarında narsist kişilik bozukluğuna sahip kişilerin kurbanı olmuş derttaşlarla iletişimi sürdürüyor, biriken bilgi ve deneyimi paylaşıyorum. Bu anlamda, psikolojik şiddetin ve duygusal istismarın bizzat deneyimleyenler dışında gözle görülmeyen yıkıcı etkilerine dair farkındalığı arttırmaya ve hakkıyla anlaşılamadığı için yeterli desteği bulamayan mağdurlara çeşitli destek kanalları üretmeye çalışıyorum.

Hala bu konuda okuyor, araştırıyor, konuşuyor ve yazıyorum. Bir yandan da oğlumun narsistik sosyopat olan babasıyla olan iletişiminin etkilerini deneyimlemeye ve olumsuzlukları bertaraf etmek için çabalamaya devam ediyorum.

16 Eylül 2017

“Bu aşkın öyküsünü bir gün yazmalıyım” derdim yıllardır. Şimdi nihayet yazma günü geldiğinde artık bunun “aşk” olduğundan emin değilim.

Gelgitlerle dolu on yılın ve bir bebeğin ardından yaklaşık dört ay önce seni son kez terk ettiğimde nihayet gerçek seni tanıdığımı sanmıştım. Ayrılık, ortada bir bebek olunca kurtuluş olamadı. Tacizlerin gün be gün devam ediyor. Haliyle kendimi sorgulamam ve iyileşme çabalarım da had safhadayken durumumu bilen bir dostun gönderdiği bir kaynakta yıllardır anlam veremediğim hemen tüm davranışlarının kodunu buldum: “Narsisist kişilik bozukluğu”

Hadi canım!”, “Başka kaynaklara da bakayım”, “Olamaz ya, bu kadar mı tipik!”, “Bir de şu kitabı okuyayım”… derken inkar aşamasını atlattım.

Buradayım; çünkü kendimle başa çıkabilmek için yazmam lazım.

Böyle ortaya yazıyorum; çünkü benim gibi yıllarca kendini kandırıp çeşitli şekillerde şiddet/baskı gören ve yaşadığını anlamlandıramayan çok sayıda insandan bir tanesinin bile zihninde bir aydınlanma oluşursa yazacaklarım değer kazanacak.

Zira, kabullenmek de, kendini tedavi etmek de, narsistle yüzleşmek de yalnız başınayken çok zor…

Önemli not: Bu blogda kullanılan narsist, narsistik sosyopat, narsistik sapkın, narkopat ve benzeri ifadeler hakaret amacı taşımayıp ilgili kişilik bozuklarına sahip kişi ya da kişileri belirtmek için kullanılmıştır.

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Hakkında” için 17 yorum

 1. Değerli ve güzel yürekli bayan, yasadiklarinizin aynısı bende yaşadım; Kiralık anne hislerine kadar hemde. Aynı hayatı yaşamısiz maalesef. Benimki kendine yeni bir kurban buldu ve anında benden intikam almak için onunla canımı yakmaya ve bana hakaretler etmeye devam ediyor. Sizinle iletişime geçmek isterim… Bana çok yardımcı oldunuz bu yazdıklarınızla…
  Sevgilerimle.

  1. Geçmiş olsun demek isterim. Yazıların yardımcı olabilmesine inanın çok sevindim. Umarım en kısa zamanda tamamen atlatırsınız. E-posta adresim İletişim sayfasında var. Buraya da yazayım: narsistleyuzlesme@gmail.com üzerinden iletişim kurabiliriz.
   Sevgiler

 2. Güzel yürekli anne…
  Yıllardır ”ben sorunlu bir insanım galiba” derken bir iki yazı okudum ve baktım ki harfi harfine kocam bir narsist…
  Hala okumaya devam ederken size denk geldim. Ben de günlük tutacak olsam inanın aynılarını yazardım.
  Bu kadar mı güzel anlatılır? Tebrik ediyorum!!! Yüreğinize sağlık…
  Ricam; gerçekten ne yapmalı? Birkaç öneri verirseniz sevinirim; çünkü üç çocuğumuz var ve birlikte yaşamak zorunda hissediyorum.
  Sizi alkışlıyorum…

  1. Merhaba,
   Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
   Terapi ( http://www.narsistleyuzlesme.com/terapi/ ) ve Narsist Baba ( http://www.narsistleyuzlesme.com/narsist-baba/ ) kategorileri altında bireysel önerilerimi sıraladım. İlk kategori sizinle ikinci kategori de çocuklarla ilgili kısımları kapsıyor. Bu yazıları taramanızı tavsiye ederim.
   Tabi duruma özel çok sayıda öneri getirilebilir. Yazmak bir yere kadar aktarabiliyor.
   Öte yandan, öncelikle hiçbir şeye zorunda olmadığınızı, özellikle ortada istismarcı bir karakter varsa çocuklarınızı o ortamdan kurtarmanın asıl gereklilik olduğunu belirtmek isterim. Tüm çocuklarımız istismardan ve şiddetin her türlüsünden uzak, sağlıklı bir ebeveynle yaşamayı hak ediyorlar.
   İletişim adresimden bana yazabilirsiniz dilerseniz.
   Sağlıklı mutlu günler dilerim.

 3. İlginize çok teşekkürler. Size ulaşacağım mutlaka…
  Bu arada çocuklar için herhangi bir endişem yok. Beni suçlayıp yerle bir etmesi dışında, diğer tüm narsistik davranışlarının etkisini, öğrendiğim bazı ateşkes yöntemlerimle azaltabiliyorum.
  Sanırım suçlu ilan edilmekle ilgili bir şemam var :). Umarım, sizin ve okuduğum bazı hocalar sayesinde kalıpları yıkacağım…
  Sevgiler…

 4. Sayın blogger,

  Öncelikle böyle önemli bir konuda eksik olan kaynaklara bir yenisini daha kattığınız için teşekkür ederim. Narsistik kişilik bozukluğu bir salgındır.. Ve çok tehlikeli bir hastalıktır. Ailesinde NKB olan kişilerin çocuklarında ve onlarında çocuklarında görülür. Anne veya Babadan veya her ikisindende çocuğa geçer nesiller boyu devam eder maalesef.

  Benim durumumda şöyle; 1.5 yıllık evliyim. Eşim yabancı Kanadalı. Evlendim ve bende Kanada’ya yerleştim. 2.5 yıllık bir beraberliğin sonunda evlendik. Sonra eşim hamile kaldı ve bana karşı olan tutumu oldukça değişti önceden de para harcama ve aşırı müsriflik gibi durumları vardı fakat hamileliği sırasında sözel ve fiziksel şiddete başvurdu. Bende bir şeylerin normal olmadığını farkettim. Aile hekimiyle görüştüğümde kendisinde Narsistik kişilik bozukluğu olduğunu öğrendim. O zamandan beri sürekli araştırıyorum. Çocuğumuz 2 aylık oldu onu doğru dürüst emzirmiyor bile. Sütünü sağıp biberonla beslemeye çalışıyor. Ondada çok yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bende araştırmaların sonrasında boşanmaya karar verdim. Harcamaları müsrifliği ve diğer yanlarıyla bir hayatı paylaşmamız çok zor gözüküyor. Bu konuda bana bir öneriniz olabilir mi ? Hastalığı kabul etmiyor. Terapi istemiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Geçmiş olsun öncelikle.
   Narsist bir bireyle sağlıklı bir ilişki sürdürmek mümkün değildir. Özellikle kendilerindeki sorunu kabul edemedikleri için çözüm bulmak söz konusu olamaz. Yazılarımı okuduysanız önerim her zaman ilişkiyi bitirmek yönünde oluyor. Sizin durumunuzda ise çok önemli bir istisna var: Bebeğiniz.
   Bebeğin annesi tarafından istismar edildiğini kanıtlayamadığınız sürece boşanma durumunda velayet annede kalacaktır. Bu durumda bebeğin ruhsal ve fiziksel gelişiminde ciddi sıkıntılar görebilirsiniz. 
   Size ayrıntılı bir eposta gönderdim. Oradan yazışabiliriz.
   Kolaylıklar dilerim.

 5. Merhaba,
  Ben de tesadüfen 3 hafta önce öğrendim 6,5 yıldır hayatımda olan insanın tam bir narsist olduğunu. Narsistleri tanımak için bir sürü video izleyip yazılar okudum. Aynı anlatılan davranışlar olmasına rağmen bir türlü inanamadım öyle bir kişi olduğuna. Hissetmeyen, empati yoksunu olmasına inanamadım. O kadar uyumlu ve mütevazi görünen bir insan nasıl böyle tanımlanır diye şöyle bir geçmişi karıştırdım. Ona dair anlamlandıramadığım o kadar çok şey vardı ki. Bir şey var bu adamda normal olmayan, eksik anormal bir şeyler. Sonra bende kaygı bozukluğu oluştu iki yıl önce, onun için terapi aldım. Meğer narsist kurbanlarının çoğu bu durumu yaşarmış. Her seferinde manipülasyon tekniğiyle kandırılmış.
  Diğer bir sebep de içindeki yalnız yaralı çocuğu iyileştirmeye çalışırken yetişkin yanını hiç farketmemişim.. Devam edilebilir mi hiç bilmiyorum. Sadece 4 yaşında kızım için düşünüyorum. Hiçbir zaman tatmin edici bir ilişkim olmadı maalesef. Önceden onun hassasiyeti var derdim. Meğer olay bambaşkaymış.
  Sayfa için çok teşekkürler. Böyle bir sayfayla karşılaştığım için mutlu oldum.

  1. Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla henüz uyanma aşamasındasınız. Yaşadığınız birçok şeyi yeni yeni anlamlandırıyorsunuz ve bu süreç bir süre daha devam edecektir.
   Kaygı bozukluğu yaşadığınız dönemde terapistiniz farkına varmamış mıydı bu durumun?
   Kalmak ya da gitmek tabi ki sizin kararınız. Ancak karar verirken çocuğunuzu mu düşünüyorsunuz yoksa ayrılmaya gücünüz olmadığı için bunu bahane olarak mı kullanıyorsunuz emin olun; çünkü çocuğunuzun babası bir narsist ise emin olun onun gölgesinde büyümesi ileride çok daha büyük sıkıntılar yaratacaktır.
   Sorularınız için özelden iletişime geçebilirsiniz.
   Sevgiler

 6. Merhaba,
  Sizin ve yorum yapan arkadaşların yazdıklarınızı düşününce ucuz kurtulduğumu fark ettim. Otuzunda bir bayan olarak tedbirli davranmak ufak sıyrıklarla kurtulmamı sağladı; ama bu sıyrıkları tedavi konusunda desteğe ihtiyacım var. Bu konuda bir yardım sağlamanız mümkün müdür?

  1. Güvenebileceğiniz bir uzman psikoterapistten destek alabilirsiniz, iletişim adreslerimden bana ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız doğrultusunda kendi bilgim ölçüsünde yönlendirme yapabilirim. Kolaylıklar dilerim.

 7. Yazılarınızı okudum tüylerim diken diken oldu. Tam bir seçim yapma üzereyken, yoğun duyguların esareti ile boğuşuyorken çıktı karşıma blog. Çok insanın hayatına dokunuyorsunuz. Motivasyonunuz hiç bitmesin. Bir narsistin bu süreci nasıl yönettiğini hem onun bilinçaltı itkilerini ve aslında acınacak durumdaki ruh halini anlatmışsınız. O kişiye buradan bir kaç temel yazınızı göndereceğim. Kendisi çok iyi bir psikolog ve durumunun da farkında. Ona sende narsist bir bozukluk olabilir mi dediğimde “evet” dedi. Kendi ile de boğuşuyor bir yandan. Daha önce divana da yatmış biri. Ancak demek ki bu kişilik bozukluğu belki de nevrozdan çok psikotik bozukluğa yakın. Son olarak tekrar teşekkürler tüm uğraşlarınız ve emekleriniz için.

   1. Merhaba bloga yeni denk geldim ve ben benim yaşadıklarım dedim.daha detaylı bu mesajı yazdıktan sonra inceleyeceğim ne iyi edip yazmışsınız,paylaşmışsınız..eşimden boşanmak istiyorum buradan okuyan herkese diyorum ki ayrılın uzatmayın ben meme kanseri oldum onun sorunları bitmeyen isteklerini anlamsız hareketlerini anlayacağım derken..sağlıkla ve sevgiyle kalın

    1. Geribildiriminiz için teşekkürler ve geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşur aydınlık geleceğinizin tadını çıkarırsınız. Sevgiler

 8. Bi nebze yol aldığım adını koyamadığım şeyin adı narsist kişilik bozukuluğu imiş. Bir kaç gündür aldığım yolun doğru olduğunu ve düşündüğüm şeylerin birebir oturduğunu görüp rahatlamaya çalışıyorum. Kızımı korumaksa en zoru😢Bu yapıda bir babanın sömürülerinden hele de ona aşık olan ve yaş itibarıyla bunu yaşamadı gereken bir kuz çocuğu nasıl korunur ki? Kuzıma destek alıyorum kendine de başlıyorum ama çok zormuş cidden😪Çocuk olmasa arkama bile bakmam yine de bu sınavı da en az hasarla atlatırız ikimiz de🙏İletişime geçmek isterim bunları atlatanlarla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir