Çocuk İçin Terapi

Çocuk için terapi ya da diğer destekleme yöntemlerini belirlerken öncelik gerçekçi durum tespitindedir. Bu tespit ancak sağlıklı ebeveynin ayırıcı gözlemi ile sağlanır. Duygusal sömürüye maruz kalmış olan masum yavru, narsistin gölgesinde büyümenin etkisiyle ağır hasarlar almış ise acilen profesyonel psikolojik destek ve terapi sürecini başlatmak gerekir.

Kaş yaparken göz çıkarmamak için de daha önce bahsettiğim gibi “uzman klinik psikolog” unvanı taşıyan, çocuk psikolojisi üzerine ek eğitimler almış, uzmanlık ve deneyim kazanmış, çocuk küçükse oyun terapisi gibi yöntemlerde güvenilir ekollerin eğitimlerini alarak kendini geliştirmiş biri tercih edilmelidir. Tüm bu özelliklerin yanında, duygusal sömürüye uğramış kişilerle çalışmış ya da en azından psikolojik şiddetin etkileri üzerine araştırmaları olan birini bulabilmek zor olsa da araştırılmalıdır.

Maddi imkanlar kısıtlı ise sosyal yardımlaşma kuruluşları ve dernekler araştırılarak güvenilir kurumlardan psikolojik destek aranmalıdır.

Adım adım terapi

Uzman terapisine başvurduktan sonra sorumluluğu uzmana bırakıp kenara çekilmiyoruz. Kendi terapi sürecimizdeki aşamaları hatırlıyor, uzman terapisinin de desteğiyle kendi doğal iyileşme sürecinde hangi aşamada olduğunu takip ediyor ve o süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için ihtiyaç duyduğunu gördüğümüz desteği veriyoruz.

 • Uyanış travması: Yaşadığının şiddet olduğunun, sömürüldüğünün ve en yakını olması gereken kişilerden biri tarafından kasıtlı olarak buna maruz bırakıldığının farkına varacak.
 • Narsistle yaşam: O güne kadar yaşadıklarını elindeki taze bilgilerle yeniden değerlendirmek isteyecek. Geriye dönüşler yaşayacak. Tüm süreç boyunca üçüncü kişilerin davranışlarını hatırlayacak. En çok da diğer ebeveynin tutumunu sorgulayacak. Bulunduğu duruma göre, belki diğer ebeveyni suçlama eğilimine girecek.
 • Narsisti tanıma: Ebeveyninin neden kendisine böyle işkence ettiğini anlamak için kurcalayacak. Karşısındaki kimliği, narsist, sosyopat, sapkın…vb. adını olmasa bile özelliklerini keşfedecek.
 • Kabullenme zamanı: İstismarcı ebeveynin değişmeyeceğini, kendisinin bu ilişkide kurban olduğunu anlaması ve kabullenmesi gerekecek.
 • Sömürünün mirası: Sömürünün kendisine verdiği zararı görebilir hale gelecek.
 • Kalıpları yık: Söz konusu hasarı onarabilmek için uğraşmaya başlayacak.
 • Ayrılık seçenekleri: Bundan sonra onunla olan ilişkisini nasıl sürdüreceğine ya da sürdürüp sürdürmeyeceğine karar verecek.
 • Kendini affet: Nihayet kendisinin suçlu olmadığının ayırdına varacak.
 • Bitmeyen terapi: Bebeklikten itibaren ruhunun derinlerine işlemiş olan zehrin tamamen temizlenebilmesi, sonraki hayatının sağlıklı, dengeli ve mutlu olabilmesi için gerek kendi kendine gerek dışarıdan destekle ömür boyu algıları açık ve bitmeyen bir terapi içindeymişçesine bir farkındalıkla yaşamını sürdürecek.

Herkesin iyileşme süreci çeşitli farklılıklar gösterirken tabi ki bir çocuğun kendimizle aynı aşamalardan, aynı şiddetlerde, aynı tepkilerle geçmesini beklemiyoruz. Ancak, aşağı yukarı yaşayacaklarını öngörüp çok farklı aşamalarla karşı karşıya kalacağımızı kabullenerek ve süreçten alnının akıyla çıkacağını umarak empati bir yana sempatiyle yaklaşabilecek tek kişi olduğumuzu aklımızdan çıkarmıyoruz.

Kurbanla iletişim hassasiyetine sadık kalarak, her adımda yanında oluyoruz.

Psikolojik şiddet belirtileri

Uzman terapisine başvuracak derecede büyük bir hasar yoksa bize uyarı işareti olabilecek bazı davranışların olup olmadığını gözlemliyoruz. Şiddet etkisini göstermeye başladığında çocuk, yaşından bağımsız olarak, başa çıkamadığı durumla ilgili sağlıklı olmayan tepkiler geliştirir ki bu tepkiler bizim uyarı işaretlerimiz olur.

Söz konusu tepkiler, yaşadığı incinmişlik dolayısıyla boyun eğici bir tavır takınması, isyan ederek aşırı direnç göstermesi ya da yoksayma yollarına başvurması gibi üç farklı tutumun çeşitlemeleri olarak karşımıza çıkar.

 • Genel düzeninde değişiklikler: İlgili anne babalar çocuğun genel düzeninin bozulmasının arkasında bir şeyler yattığını bilir ve dikkat kesilerek bu değişikliğin sebebini araştırırlar. Uyku ya da beslenme düzeninin bozulması, uykuda ağlama, kabuslar, gece terörü, sık sık uyanma, tuvalet alışkanlıklarında sapmalar, yatak ıslatma ya da daha erken dönemde tuvaletini söylememe gibi sorunlar, oyun alışkanlıklarının farklılaşması gibi durumlar genel gelişim sürecinde bir başka önemli aşama kaydedebilmek için yaşadığı duraksamalar olabileceği gibi psikolojik olarak onu rahatsız eden bir şeylerin de göstergesidir.
 • Kendisiyle ilgili olumsuz tavır ve düşünceler geliştirmesi: Özgüvenini yaralayıcı saldırıların yarattığı kabullenici halin yansımalarıdır. Başarma ya da deneme isteğinin azalması, başaramama olasılığına karşı aşırı kaygı duyması da buna örnektir.
 • Kaçınma eylemleri: Onunla görüşmek ya da yalnız kalmak istememe, onunla geçirdiği vakitten bahsetmeme, kendini uzun süre düşünmekten alıkoyacak bilgisayar oyunları, internet bağımlılığı, televizyon bağımlılığı gibi davranışlar geliştirebilir.
 • İsyan ve aşırı itiraz: Bir birey olarak kendi varlığını ispatlamak adına verdiği sağlıklı tepkilerin çok üstünde gösterilen aşırı direnç, öfke nöbetleri, ağlama krizleri, fiziksel saldırganlık gözlenebilir.
 • Fiziksel zarar: Söz konusu şiddetin fiziksel bir yanı varsa bedeninde açıklamakta zorlandığı yara bereler olması, eşyalarının kaybolması ya da zarar görmesi mümkündür.

Bu belirtiler aslen yolunda olmayan bir şeylerin varlığını gösteren yardım çağrılarıdır. Yakın ilgi ve anlayışla yaklaşarak altta yatan sebepleri ürkütmeden araştırabilmek ve uygun tepkilerle sağlıklı bir şekilde yönlendirebilmek gerekir.

Çocuk için terapi

İster profesyonel terapi süreçlerine başvurmak zorunda kalınsın isterse aile içinde çözülebilecek seviyede belirtiler olsun, bir iyileşmenin gerçekleşebilmesi için sağlıklı ebeveynin uzaktan ve yakından takibi kritiktir. Hepsinden önemlisi ise sağlıklı ebeveyn ve çocuk arasındaki sevgi ve güven bağlarının güçlendirilmesidir.

👇

İlişkili Yazı: Çocuğu Güçlendirmek

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir