Aynalama

Aynalama yöntemi narsistle tanıştığınızda sizi baştan çıkarmak için, ilişkinin devamında ise size saldırmak ve size karşı kendini haklı çıkarmak için kullandığı gelişmiş bir manipülasyon yöntemidir. Başlangıçtaki tavrı ortaklıklar oluşturma çabasıyla aynı şeyleri yaşadığına ve hissettiğine inandırmakken sonraki evrelerde durumları kendi lehine tersine çevirme uğraşısındadır.

Gözlem ve uyumlanma yeteneğini kullanarak ne kadar ortak noktanız olduğuna, aynı şekilde düşündüğünüze, çok benzer şeyler yaşadığınıza inanmanızı ve tüm bu sahte ortaklıklara başka maskeler ekleyerek oluşturduğu dış katmana aşık olmanızı sağlamış olan o adam şimdi çok başka maskelerle karşınızdadır.

Düşüncenizi okur gibi sizin sıkıntılarınızı sizden önce kendine mal ederek söyler. Karakterinin temel parçaları olan tutumlarla itham eder:

Fikirlerime saygı göstermiyorsun!”

“Hep kendi istediğin olsun istiyorsun!”

“Beni sürekli suçluyorsun!”

“Beni hep eleştiriyorsun!”

“Yalan söylüyorsun!”

“Hep sen haklısın!”

“Hiç hatanı kabul etmiyorsun!

Size resmen başkalarının önünde eziyet ettiği bir günün ardından siz daha konuşma başlatmak için bile kendinize gelememişken narsist, o gün ona ne kadar kötü davrandığınızdan onu ne kadar üzdüğünüzden bahsederek olayı kendine yontmuştur bile.

Empati kuramayan, hissedemeyen ve dolayısıyla ne hissettiğinizi asla anlayamayan biri olarak, sırf gözleyerek size neredeyse sizin kendinizi ifade etmek için kullanacağınız sözcüklerle gelir. Tam da bu sebeple, kendi zihninizde dolaşanları karşınızdaki “sevdiğiniz adamdan” duyunca gerçekliğinden şüphe etmezsiniz.

Bu yöntemle aşık etmiştir kendine. Onunla aynı şeyleri düşündüğunüzü, aynı şeyleri sevdiğinizi sanmışsınızdır. Şimdi de aynı şeyleri hissettiğinizi ancak birbirinize ulaşamadığınızı düşünürsünüz. Kendinizi ifade etmenize asla izin vermediği gibi, düşüncelerinizi çalmıştır. Sizse bunun kasıtlı olduğunun farkında olmamakla birlikte onunla empati kurmaya çalışırsınız.

Hazır narsistin aynalama becerisinden bahsetmişken, sadece ilişki içindeki tutumuna değil, ilişki bittikten sonraki davranışlarına da bakmak lazım; çünkü karalama kampanyasını sürdürürken en çok kullanacağı yöntemlerden biri bu olacaktır. Üçüncü kişilere karşı sizin hatalarınız olarak anlattıklarının aslında kendi tavırları olduğu konusunda çevrenizi ikna etmeniz alabildiğine zordur. Onun yıllar içinde geliştirdiği müthiş yansıtma becerisi, sizin aylarca belki yıllarca istismar edildiği için bulanan iletişim yeteneklerinizi kolaylıkla aşabilir ve onun yalanları sizin gerçeklerinizi bastırabilir.

Örneğin: Size tüm yaptıklarından sonra onu hayatınızdan çıkarmayı başarmış ve iletişim kanallarını tamamen kapatmışsanız, onun size karşı bir cezalandırma ve manipülasyon yöntemi olarak kullandığı yok sayma eylemiyle başkalarına karşı sizi suçlayabilir. Demek ki, yok saymanın bir istismar yöntemi olduğunun bilincindedir!

Düşünün, aylarca belki yıllarca psikolojik olarak istismar edildikten sonra nihayet neyle karşı karşıya olduğunuza uyanıp kendinizi sıyırabilmişsiniz. Üzerinizdeki etkileri temizlemeye, yaralarınızı kapatmaya çabalarken bir de hala ondan ve çevrenizden gelen ithamlara maruz kalıyorsunuz. Üstelik, size karşı yaptığı, sizinle ilgili düşündüğü tüm o kötücül tutum ve fikirleri size mal ederek kendini mağdur gösteriyor.

Karmaşaya bakar mısınız!

👇

İlişkili Yazılar

👇

Narsisti Tanımak

Gelişmiş Manipülasyon Yöntemleri

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir