Dışarıda Melek İçeride Şeytan

Dışarıda melek içeride şeytan olur narsist. Baştan çıkarma faaliyeti bir kere işe yaradıktan sonra, herkese gösterdiği iyi huylu, sevimli, cana yakın, duygusal insan maskesini baş başa kaldığınız anda çıkarır atar.

Maskenin altında görmenize izin verdiği yüz hoşunuza gitmez gitmemesine; fakat bir noktaya kadar hoşgörüyle yaklaşabileceğiniz, kabul sınırınıza yakın bir resimdir. Manipülasyonlar hoşgörüyü destekler, gözünüzün önündeki gerçekleri yok sayar ya da onun için gerekçeler uydurursunuz. Böylece kabul edilemez olan kabul edilir.

Siz kabul edip hoşgördükçe narsist bir maske daha çıkarır. Manzara giderek çirkinleşse de içinizdeki kurban kabul etmenin bir yolunu bulur. İsyan ediyorken, kendinizi ateşli bir şekilde savunuyorken, özbenliğinizi koruma savaşı veriyorken bile iletişim kurma ve anlaşma çabası içinde olmanız oyuna gelmeniz için yeterlidir.

Kurbağa pişirme yöntemiyle bir yerlerde karşılaşmışsınızdır mutlaka. Canlı kurbağa sıcak sudan zıplayarak kaçmasın diye ılık suya atar ısıyı yavaş yavaş yükselterek, alıştıra alıştıra pişirirlermiş zavallıyı. Ne büyük vahşet! Narsistin size yaptığı da tam olarak budur. Isı giderek yükselirken bir noktada kafa karıştırıcı oyunlardan kendinize gelip kaçabilirseniz ne ala! 

İçeride sıcaklığın giderek dayanılmaz olduğu yoğun çatışmalı savaş hali sürerken dışarıda girdiği rolü hayretle izlersiniz. Kendini tarif için oluşturduğu, zamanla gelişerek değişen kişilik kalıbına girer ve başarıyla oynar.

Elinde viski kadehi, üzerinde en pahalı denizci markalarının giysileri ile lüks teknelerle uluslararası sularda dolaşan, her konuda fikir sahibi, dans eden, fotoğraf çeken, belgesel izleyen, modern bir Akdeniz erkeği imajı dururken; evde on yıllık yırtık ve kokmuş tişörtle gezen, eve gelir gelmez televizyon açıp sabahın üçlerine kadar üçüncü sınıf programları izleyip çekirdek çitleyerek vakit öldüren, yemek yapmadığınız için hakaretler savuran, her hareketinizi denetleyen ve sözü dinlenmeyince türlü zorbalıklara başvuran, şiddet eğilimli, nefret dolu ve maço bir Doğu Anadolu erkeğiyle yaşadığınıza kimseler inanmaz. (Burada “Doğu Anadolu erkeği” ifadesini asla aşağılama amaçlı değil, gerçekte evde öyle olduğu ve ailevi kültüre uygun davrandığı halde dışarıda gösterdiği arasındaki farkı belirtmek için kullandım. Sevmeyi ve insanlığı bilen tüm Anadolu erkeklerine selam olsun.)

Bunları görebilmeniz için yıllar geçmiş olabilir. İlişkinizin gidişatına ve size hakimiyet durumuna göre görebildikleriniz değişir. Evine gitmek ayrı, evinde kalmak ayrı, evinde yaşamak ayrı seviyelerdir mesela. Seviye değiştirdikçe onun için bir nevi daha güvenli moda geçersiniz. Daha çok söz geçirebildiğini daha iyi manipüle edebildiğini gördükçe daha fazlasını görmenizde sakınca bulmaz.

Bir süre sonra dışarıdaki tavırlarında kendinizi onun suç ortağı olarak hissetmeniz işten değildir. Yanınızda başkalarına karşı açıkça yalan söyler. Hatta sizi suçlayarak yalan söyler; fakat onun adına utanır, başkalarının önünde rezil olmamak için ses etmezsiniz. En basitinden, evde tekne dergileri okuyarak keyif yaptığı için neredeyse bir saat geç kaldığınız bir randevuya nihayet gidebildiğinizde, gözünüzün içine bakarak bebekle dışarı çıkmanın kolay olmadığını söyleyebilir. Bebeği hızlıca hazırlamayı öğrenememişsinizdir.

Eşinizin yalan söylediğini, aslında erkenden hazırlanıp kendisini kapıda beklediğinizi söyleyebilir misiniz bu durumda? Yoksa önemsemeyip geçer misiniz? Peki, bu tip geçiştirmelerin, utanıp susmaların ileride sizin aleyhinize kullanılabilecek deliller yarattığını bilseniz? Hali hazırda maskelerine dair karakter rollerini çok iyi oynadığı için evde canavara dönüştüğüne inandırmak delicesine zorken, sırf sustuğunuz için kimselere onun ne kadar tehlikeli biri olduğunu anlatamayacağınızı bilseniz değişir mi tavrınız? Sonra tekrar gelmek üzere bu soruları buraya bırakıyorum.

Yakın çevrenizin ve ailenizin bile size inanamaması doğal değil midir bu durumda? Kimseyi suçlayamazsınız. Zira narsist çoktan onların da gönüllerini fethetmiştir. En yakın arkadaşınızdan size hazırlamak istediği sürpriz için ipuçları almış, annenize sizi ne kadar çok sevdiğini anlatmış, kardeşinizle sizinle ilgili kurduğu gelecek hayallerini paylaşmıştır. Böylesi düşünceli, duygusal, sevgi dolu bir adam hakkında anlatacaklarınız şımarıkça şikayetlenmelerden öteye gidemez ki onların gözünde.

Bunun bir istisnası, o kişilerden herhangi birinin onun samimiyetinden şüpheye düşmesi ve ona mesafe koymasıdır. Bunu fark ettiği anda o kişi düşman safına geçmiştir artık. Bir kere düşman olunca da inandırıcılığını azaltmak için anında karalama tavrını takınır. Kısacası narsist için iki insan tipi vardır: Gerçek yüzünü görebilen düşmanlar ve sahte yüzüyle tanıyarak onu seven yandaşlar.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir ayrım var. Narsistlere daha yumuşak başlı yaklaşan analistler, onların yıkıcı tavırlarının kasten olmadığını, yanlış yaptığının ve zarar verdiğinin farkında olmadan bu tutumları sergilediklerini söyleyebilseler de ben aksini iddia etmeye cüret ediyorum. Bence, narsistlerin sırf bu dışarıda melek içeride şeytan halleri bile içsel olarak yanlış yaptıklarının farkında olduklarının kanıtıdır. Onlar toplumca kabul edilemez ve son derece zehirli davrandıklarının bilincindedirler ki, bunu saklamak için bu kadar büyük gayret sarf ederler.

Ve tüm bu gayretkeşliğe tanık olan kurbanları için böyle böyle maskelerin sonu gelmek bilmez. Daha fazlasının olamayacağına inandığınız noktada yeni bir hamleyle şaşırtır sizi. Baskıyı arttırdıkça arttırır, doğru tavır yakalanamazsa yok edene kadar ezdikçe ezer…

👇

İlişkili Yazı: Narsisti Tanımak

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir