Hakimiyet Sahibi

Hakimiyet sahibi olmak zorundadır. Eleştiriler, yalanlar, saptırmalar, aşağılamalar, yalnız bırakmalar, kendinden şüpheye düşürmeler ve daha nice manipülasyonlarla dolu tüm bu hengame, hakim kişi konumuna erişebilmek ve bu sayede herkesten önce kendine değerli olduğunu kanıtlayabilmek içindir.

Özel hayatınızda böyle biriyle karşılaşmadıysanız iktidar hırslarıyla koltuk sevdalısı olarak nam salan politikacılara bakıp benzer özellikler keşfedebilirsiniz. Hazır politikacılara bakmışken de narsizmle yakın akraba sayılabilecek makyavelizme göz atabilirsiniz. Amacına ulaşmak için her şeyin kabul edilebilir ve geçerli kılındığı çıkarcılar dünyası narsistler için çok uygun bir yaşam ortamı olabilir. Zira pratikte uyguladıkları yöntem makyavelizmin ta kendisidir.

Bir başka yönden bakmak gerekirse, işyerinde her adımınızı takip eden, akla gelmeyecek denetim mekanizmaları geliştiren, çalışanlar arasında “kontrol manyağı” olarak dedikodusu yapılan bir yöneticiniz ya da patronunuz olduysa da deneyimlemiş olabilirsiniz bu hakimiyet sahibi olma gereksinimini. Tekrarlıyorum, bir tek özellik benzeşiyor diye narsist etiketi yapıştırmıyor, bu işareti genel tutumunu bu açıdan irdelemek için bir uyarı olarak almayı tercih ediyorum. Nitekim, çalışanlarıyla çok olumsuz deneyimler yaşadığı için güven ve para kaybetme korkusu ile birlikte denetim çılgınlığına ulaşmış bir patrona az da olsa hak verebilirim. Bu hak veriş, benim yıllarca bir narsiste maruz kalmamdan kaynaklanan bir yanılgı da olabilir öte yandan.

İster politikacı ister patron olsun bir narsistik sapkın olarak size verdiği zarar, sevgi ilişkisi içinde olduğunuzu sandığınız için yüreğinizi açtığınız, sizi bir nevi oyuncak gibi görüp varlığınıza egemen olmaya çalışan narsistin verdiği yıkımla karşılaştırılamaz. Memleketteki ya da kariyerdeki yıkımı önemsemiyor değilim. Onlar tamamen başka faslın konusu olduğu için karşılaştırmanın uygun olmadığını düşünüyorum sadece.

Hayatınıza en zayıf noktalarınızdan saldırarak sizi derinden yaralayan ve ruhunuzu paramparça etmeden vazgeçmeyen bir narsist tarafından dört yandan kuşatılma hissi benim anlatmaya çalıştığım. Duygusal, düşünsel, fiziksel, profesyonel, ekonomik, sosyal alanlarda sizi nesneleştirip kendi kalıbına sokmak isteyen birini tanımanızı sağlamaya çalışıyorum. Kişiliğinizi ve davranışlarınızı bu kalıba uyacak şekilde değiştirme çabası içindeyken sizin istekleri, duyguları, ihtiyaçları ya da hayalleri olan bir birey olduğunuzun farkında olmayan birinden bahsediyorum.

Örneğin, aksini iddia etse de ondan farklı düşünme özgürlüğünüz yoktur. Özellikle onu istediğini yapmaktan alıkoyan farklı fikirlere kesinlikle saygı göstermez. Bu tavır, yemek yenilecek restoranın seçilmesinden, dini inançlara, felsefi görüşlere kadar uzanır. Onun sevmediği bir yiyecek yenilecek şey değildir. Onun inandığı dışındakiler kabul edilemez. O anda onun işine gelmeyen her düşünce yanlıştır. O anda diyorum; çünkü kendine ait tutarlı bir düşünce dünyası olmadığı gibi anlık olarak faydalanabileceği her kırıntıyı kullanır. Makyavelist demiştim.

Örneğin, giyiminiz, saçınız, makyajınız, kilonuz, takılarınız, teninizin yumuşaklığı sertliği pürüzlülüğü, tırnaklarınızın şekli, uzunluğu, mümkünse boyunuzun uzunluğu kısalığı (topuklu ayakkabı diye bir şey varken mümkün) … ve sağlıklı insanların aklına bile gelmeyecek onlarca ayrıntıya dikkat edip “yanında taşıdığı” kişi için kurguladığı imaja uydurmak için delicesine çabalar.

Örneğin, eğitiminiz, kariyer tercihleriniz, yaptığınız iş, geleceğe yönelik profesyonel planlarınız devamlı mercek altındadır. Yeterliliğinizi inceden inceye sorgular. Yön vermek için deli gibi uğraşır. Kazara, çok istediğiniz bir işi aldığınızda sevincinizi onunla paylaşmak gafletinde bulunursanız yaptığınız seçimin yanlışlığından girip kariyerinizi mahvettiğinizden çıkarak en keyifli anınızı itinayla burnunuzdan getirir. İşinizden, mesleğinizden, iş ortamından soğutup çalışma isteğinizi öldürmek de sık başvurduğu bir yoldur.

Örneğin, işinizden soğutmayı başarırsa çalışmayı bırakıp ekonomik olarak ona bağımlı hale gelmeniz dört gözle beklediği bir durumdur. O güne kadarki cömert görünümlü kişinin ardındaki cimriyi o anda fark eder ancak gözleriniz. Para durumunuzla yakından ilgilenir. Ondan fazla kazanmanız bir yana, onun size layık gördüğünden fazla kazanıyorsanız bu işte bir terslik vardır mutlaka. Aileden zenginseniz mesela, parayı değerlendirmeyi bilmeyenler sınıfındansınızdır. O her şeyi olduğu gibi para yönetmeyi de çok iyi bilir ve size bu konuda seve seve yardım edecektir.

Örneğin, ev konusunda baskı altında tutulursunuz. Daha ilişkinin başında evleri birleştirmeniz, daha yüksek olasılıkla onun yanına taşınmanız konusunda uygulamaya başladığı ısrarlı tutumu, size olan duygularının ciddiyetinden ya da samimiyetinden değil yaşam alanınızı kontrol altında tutma isteğindendir.

Örneğin, sosyal alandaki yetersizliğiniz sık sık gündeme gelebilir. Yapmanız gereken danslar, sanatsal etkinlikler, spor faaliyetleri özenle sıralanır. Ola ki reddedilemeyecek kadar yetenekli olduğunuz bir hobiniz varsa, ondan soğutarak keyif aldığınız ve özgüveninizi besleyen o ortamdan uzaklaştırmak amaçlanabilir kolayca.

Özgürlüğü gibi, yeteneklerinin ve diğer tüm olumlu özelliklerinin farkında olan ve bunun değerini bilen bir birey varsa karşısında ki narsist yeteneksiz, eğitimsiz ya da belli bir konum sahibi olmayan birini asla kurban olarak seçmeyecektir, onu bağımlı hale getirmek için bildiği tüm manipülasyon yöntemlerini ısrarla kullanır. Hakimiyetin kendisinde olduğundan emin olmak için sürekli denetim halinde kalır. Gerekirse işi gizli takiplere kadar vardırır. Yönetemediği bir boşluk gördüğü anda bertaraf etmek adına mutlaka saldırıya geçer.

Kurbanını kontrol edemediği durumda ise çevrenin kurbanı hakkındaki düşüncelerini kontrol altına alarak yine kendini yüksek bir yere konumlandırır.

Kısacası narsistik sapkın söz konusuysa onun gözünde hiçbir alanda eşit şartlarda olduğunuzu hissetmezsiniz. En iyi anınızda bile üstten bakışlar ve konuşmalardır yüz yüze olduğunuz. Zayıf noktalarınızı bulup oralardan ruhunuza sızarak içerden yıkar kaleyi. Nihayet hakimiyet sahibi olmayı başardıysa kale halihazırda paramparça olduğundan artık işe yaramaz haldedir. Yeni hedeflere doğru yol almak üzere arkasına bakmadan terk eder.

👇

İlişkili Yazı: Narsisti Tanımak

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir