Sevgi Gelgitleri

Sevgi gelgitleri narsistle yaşantınızın afallatıcı ve bağlayıcı yanlarındandır. Açıkça acı çektiğiniz halde ilişkinizi bitirmenize engel olan en kayda değer etkenlerden biri hala safça var olduğuna inandığınız sevgidir ve hissetmeyi bilmeyen narsist, sevilme gereksiniminizi kullanarak kalmanızı sağlar.

Zira sizi yerin dibine sokarken bile sevdiğini şiddetle savunur. En ağır hakaretlerin ardından sevdiğini nasıl söyleyebildiğine hayret edersiniz. Hatta bu konuyu bile kendine çevirerek sizi sevdiğine bir türlü ikna edemediği serzenişleri içine girebilir. Sevgisine inanmamak değildir konu. Sevdiğine bir kere inanmış olduğunuz için, geri kalan tüm nefret belirtilerini bizzat gördüğünuz halde anlamlandıramamak ve konumlandıramamaktır.

Sinüs dalgası gibi iki uç arasında gidiş gelişini görürsünüz. Modlar arasındaki geçişi, kurbanına bir an çok seviyorken bir an nefret eden bir tutum olarak yansır. Daha basit bir örnekle, bir elektrik düğmesi gibi modların açılıp kapandığına şahit olursunuz. Bir uca basıldığında sevgi modu, diğerine basıldığında nefret modu canlanır. Şiddetli bir kavgadan sonra hiçbir şey olmamış gibi gönderdiği gülücüklü, eğlenceli mesajların arayı düzeltme çabası hatta pişmanlık ya da gönül alma belirtisi olduğunu sanırsınız. Moda sözcüklerle ifade etmek gerekirse “Canım ya. Yine de seviyor beni işte!” kandırmacası içine düşersiniz. Oysa sevmek gibi düzeltmek de onun ilgi alanına girmez, olsa olsa yoksaymak ve geçiştirmektir yaptığı; dolayısı ile de kafanızı iyice bulandırmak.

Kabullenmesi en zor kısımlardan biri, gerçekte olmayan bir sevginin varlığına inanmış olmanızdır. Sizi bağımlı kılan, daha doğrusu sonradan bağımlı hale gelmenize sebep olan bu sevilme dürtüsüdür. Haksız değilsinizdir. İşkencenin yoğun dönemlerinde bile hiç ummadığınız anlarda sevgiye dair belirtiler görmenizi sağlayarak orada kalmanız için gereken tedbirleri alır.

Nefret ya da yoksayma modunda olmasın yeter ki! Sımsıkı sarılır mesela. Öyle güçlü ve enerji dolu alır ki kollarına, “seviyor beni” dersiniz. Geceleri sabaha kadar da böyle sarılmış vaziyette uyur. Bir dakika uzaklaşsanız tekrar sokulur, su içmeye kalkacak olsanız çabuk gelmenizi ister…

Böyle ufak ama yoksayılamayacak belirtiler görürsünüz sizi sevdiğine yorduğunuz. Buram buram nefret kokan diğer tüm tutumları geçici sanır, kendinizi kandırmanın bir yolunu bulursunuz. Şiddet katlanılamayacak hale geldiğinde ise sevginin ve nefretin ne tanımları ve ne de sınırları eski netliğinde değildir artık.

👇

İlişkili Yazılar

👇

Narsisti Tanımak

Gelişmiş Manipülasyon Yöntemleri

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Sevgi Gelgitleri” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir