Tartışmayı Baltalama

Tartışmayı baltalama yedi sekiz yaşlarındaki küçük zorbadan elli yaşına gelmiş sapkına kadar tüm narsistlerin en temel becerilerinden biridir. Bunca emek sarf edilen manipülasyonların kendi yollarını üretebilmeleri için öncelikle sağlıklı iletişim kanalları yıkılmalıdır.

Tartışma, her tür ilişkide çatışma ya da fikir ayrılığı durumlarında kullandığımız bir iletişim yöntemidir. Konuşmadan birbirimizi anlamamız ve çözüm bulmamız pek olası değildir. Amaç, ilişki içindeki her taraf için sorunun farkına varmak ve ilişkide bulunulan kişi ya da kişiler hakkında bilinçlenmektir. Bu bilinçlenme, tanımayı sağlar ve kişi kendi değerleriyle tartarak söz konusu ilişkiyi konumlandırır. Anında geribildirim vermek birikmeyi önler. Kişiler arasında gerilim oluşmadan konu anlaşılır ve uzlaşmaya varılır.

Bu sağlıklı olgun tablo bir narsistle asla yaşanamaz. Göz boyama modundayken gerçekleştiğini sanırsınız ya, o yanılgı da modun genel çerçevesi dolayısıyla içine düştüğünüz bir diğer tuzaktır. “Uzlaşıyor gibi görünmesi” sizi yanıltır. Gerçekte onunla mantıklı bir iletişim ortamı yaratamazsınız.

Narsiste olayları, durumları, hislerinizi ve tutumları anlattığınızda, tek yaptığınız neler yaşandığını hatırlatmaktan ve kendi bakış açınızı açıklamaktan ibaret bile olsa, kendisini aşağıladığınız iddiasında bulunur. Suçlanmışlık hissi yaşanmaması ve iletişim kanallarını açık tutabilmek için iletişim tekniklerinde önerilen “Sen böyle yaptığında ben şöyle hissediyorum.” kalıbını kullanmanız da söylediklerinizin onun için bir hakaret oluşunu değiştirmez.

Konuşmaktan kaçındığı, ortadan yok olduğu her seferin sonunda hazırlanmış bir şekilde çıkagelir. Konuşmayı onun yönettiği uzun bir monolog bekliyordur sizi. Karşılıklı ya da eşit şartlarda bir iletişim ortamı sağlamaz.

Israr edip tartışma başlatmayı başarabildiyseniz bu kez nasıl tutarsız konuştuğunu, konuyu nasıl saptırdığını görmektir payınıza düşen. Öyle saçmalar ki, çoktan kavgaya dönüşmüş oturumun sonunda o kendince haklı olduğunu kanıtlamışken o sonuca varabilmek için geçtiği önermelerin mantıksızlığından beyniniz bulanmıştır. Mantıksızlığı kavramış olsanız bile yanıt veremezsiniz; çünkü o seviyedeki bir önerme dizisine akıl işi bir yanıt üretmek mümkün değildir.

Bu arada, ne kadar saçma ve tutarsız konuşursa konuşsun, gözlem yeteneği mükemmel seviyededir. Her yaptığınızı, her söylediğinizi, hakkınızda alabildiği her veriyi ilerde aleyhinize kullanmak üzere anında kaydeder.

Bir başka modelde, karşısındakinin kendini aşağılanmış ve hakarete uğramış küçük bir çocuk gibi zavallı hissetmesini sağlayana kadar susmaz. Bu sırada saldırmak için kullandığı savlar ise çoğunlukla gerçek dışıdır. O anda tek istediği üste çıkmak, karşısındakinin her koşulda haksız olduğunu kanıtlamak ve son sözü söylereyek mümkünse havalı bir çıkışla kavgayı bitirmektir.

Bir söylediği diğerini tutmaz. Tartışmayı kazanmak için ard arda bile birbiriyle çelişen fikirleri savunduğu olur. İlişkiyi bir kenara bırakıp onunla basit bir sohbet içine girdiğimizi düşünelim. Bir dakika önce kendini övmek için “Ben yaptım. Evim var, arabam var, yakında tekne alıyorum…” söylemi içindeyken iki dakika sonra “Şükretmek lazım, iyi durumdayız.” diyen birine, özellikle bu kişi üstünlük sağlamaya çalıştığı biriyse, hiç iyi durumda olmadığını kanıtlamaya girişebilir. İnandığı bir değer olmaması bir yana, sırf haklılığını ispatlayacak bir çıkış noktası bulmak için bile bu tip söylemleri tekrarlayabilir.

Böylece bir sonuca ulaşamayan, çözüm bulmayı bırakın, çözüm aramaktan aciz kavga silsileleri yaratır. Bir açık kapı bulabilmek için yeni iletişim yöntemleri dener durursunuz. İletişim kuramadıkça çaresizlik hissi yerleşir, gerilim biriktikçe birikir, ilişki patlamaya hazır bomba haline gelir. Siz, en uyanık olduğunuz anda bile kavga çıkmadan, konu sapmadan kendinizi doğru ifade edebilmek için nasıl yanıt vermeniz gerektiğini tartar durursunuz.

Sorunun sizin kendinizi ifade edememeniz ya da yanlış ifade edişiniz değil, narsistin sabotajları olduğunu anlayabilmeniz için tam tetikte ve farkında olmanız gerekir ki çoğu sağlıklı insan iyi niyet, sevgi ve saygı çerçevesinde bir ilişki beklentisinde olduğu için bunu kavramak ya sonuna kadar mümkün olmaz ya da yıllar boyu çok uzun mesailer harcanması gerekir.

👇

İlişkili Yazılar

👇

Narsisti Tanımak

Gelişmiş Manipülasyon Yöntemleri

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir