Paylaşıma Devam Kararı

Paylaşıma devam kararı vermek de tamamen vazgeçip önüme bakmak da kolay değil benim için. Başlangıçtan bugüne kapanışını yaptığımda dökmek istediklerimi dökmüş, başlangıçtaki amacımın da ötesine geçmiştim aslında. Destek modeli konusundaki çelişkilerimi belirttiğim son yazımdan sonra da sizden gelen fikirler ve geribildirimler oldu. Bir yandan da blogda yer alan tüm iletişim kanalları üzerinden bana ulaşanlara elimden geldiğince yanıt vermeye devam ettim. Vardığım noktada hala net karar vermemiş olmakla birlikte sizden gelen istekleri değerlendirip bir deneme yapmak istiyorum; çünkü her şey bir kenara kendi deneyimlediğim yalnızlığı ve desteksizliği başkalarının yaşamasına bir nebze engel olabilirsem bu deneyimler bir işe yarayacak.

Para, para, para

Narsistle Yüzleşme, kar amaçlı bir iş değil. Blogu okuyanların bu konudaki samimiyetime inanacaklarını düşünüyorum. Sık sık gelen mesajlara yanıt vermek için ciddi bir zaman harcadığımı birebir yazıştığımız derttaşlar zaten biliyorlar. Kaldı ki, hayatımı idame ettirebileceğim yetkin olduğum bir mesleğim var. 

Hayır konu “para kazanmak” değil, konu “zaman” ve “benim zamanımı nasıl kullanmak istediğim”. Psikolojik şiddet hayatımızın bu kadar içinde olduğu halde bu kadar görünmezken, gözlerim açıldıysa elimdeki bilgi ve deneyimi kullanarak bu konuda bir şeyler yapma isteği bendeki. Gelin görün ki bu vakti ayırabilmek benim için ancak çalışma zamanımdan çalmakla mümkün. Amacım size olan desteği arttırarak sürdürürken oğluma ve kendime karşı maddi anlamdaki sorumluluklarımı yerine getirmediğim için vicdan azabı çekmemek.

Ancak, farkındayım ki psikolojik istismar mağduru birçok derttaş aynı zamanda ekonomik şiddete de maruz kaldığı için cüzi bir katkı payını karşılaması bile zor. Dolayısıyla, bu konumdaki derttaşlarla çok kısıtlı da olsa vaktim oldukça ücretsiz olarak iletişim kurmaya devam ediyorum. Ekonomik olarak imkanı olan kişilerle ya da gruplarla (kimi zaman bu konuda bilgi paylaşımı isteyen 5-10 kişilik gruplarla odaklı sohbet oturumları yapıyoruz) iletişime girdiğimde yapabildikleri katkılar olursa onu da ihtiyacı olduğunu bildiğim derttaşlara aktarıyorum. Öte yandan, bu sürdürülebilir bir düzen değil. Dolayısıyla, bu konuyu daha sağlıklı ve organize bir şekilde sürdürebileceğim bir altyapı kurma çabasındayım.

Ben ve iletişim içeriği

Şimdilik, yoğun istek aldığım üzere, yazışmalar yanında internet üzerinden konuşma olanağımız var. İletişimi bu şekilde arttırarak devam ettireceksek bazı noktaları açıkça vurgulamak zorunda hissediyorum. İletişim isteğinde bulunmadan önce bu noktaları onayladığınızı kabul ediyorum.

Aldığım geribildirimler ve yazılı ortamda da olsa gördüğüm değişimler olumlu. Cesaret veriyor. Her seferinde “iyi ki yazmışım” diyorum. Bununla birlikte bu iletişim ve paylaşım sürekliliği ciddi bir sorumluluk. Kolay bir şey de değil, zira söylediğim ve yazdığım her sözcüğü tarta tarta kullanıyorum. Halihazırda son seviye hassas olan bir durumda en ufak bir yanlış anlaşmanın verebileceği bir hasarın sorumluluğunu alamam. Bu sebeple tekrar belirtiyorum: Psikolog, psikiyatrist, psikoterapist, koç, aile danışmanı ya da unvanında benzer sözcükler bulunan biri değilim. Benden teşhis koymamı beklemeyin. Ne paylaşımlarım ne de aramızdaki iletişim bir terapi olarak algılanmamalı.

En başında yazdığım gibi “damdan düşenin halinden anlayan bir başka damdan düşen”‘im ben. Yaşamayanların, bilmeyenlerin, karalama kampanyaları, göz boyama oyunları, mesleki körlük ve benzeri sebepler yüzünden göremeyenlerin veremedikleri desteği “sağlıklı psikolojik duruma kavuşmuş” bir yaşayanın kısmen de olsa verebileceğine inanıyorum. Öte yandan, daha önce defalarca belirttiğim gibi bu süreçle başa çıkışı kolaylaştırmak için uzman bir psikoterapistten destek alınmasını gerekli görüyorum.

Bizim iletişimimiz ancak uzman psikoterapist terapisinin yanında psikolojik istismar konusu özelinde bir bilgi ve deneyim aktarımı olabilir. Sömürücü narsist sosyopat kimliği, genel tavır ve yöntemleri, kabullenme, ayrılık, bağlantı koparma, sınır belirleme, kısmen hukuki süreçler, kısmen çocuklarla iletişim hakkında bilgiye yaşayan ve bolca araştıran birinin gözüyle bazı aşamaları daha hızlı ve nispeten daha kolay atlatmanıza katkı sunabilirim. İyileşme sürecinde bu bilgilerin ve deneyimlerin desteğiyle bir nebze de olsa kısayol oluşturmanıza destek olabilirim. Yalnız olmadığınızı bilerek daha güvenli adımlar atmanıza katkıda bulunabilirim…

Sorumluluk reddi

Herhangi bir sorunu çözme vaadinde bulunmuyorum. Benim rolüm ancak bu konuda bir miktar bilgi ve deneyime sahip bir derttaşın paylaşımı niteliğinde olabilir. Birebir paylaşımlarımız ya da blog okumalarınız sonrasında alacağınız kararlar ya da gerçekleştireceğiniz eylemler ve bunlar doğrultusunda oluşabilecek maddi ve manevi zararlar sizin sorumluluğunuzdadır.  Yasalara ya da kişisel hak ve özgürlüklere aykırı, kendinize ya da başkasına zarar verebilecek hiçbir eylemi onaylamıyorum. 18 yaş altındaki derttaşlarla böyle hassas bir konuda iletişime girme sorumluluğunu almıyorum.

Din, etnik köken, cinsiyet ve benzeri herhangi bir konuda ayrımcı bir tavırla karşılaşmayacağınız gibi, bu gibi tavırlara hoşgörülü olmadığımı bilmelisiniz. Ayrıca, iletişimimizin yararlı olamayacağımı düşündüğüm noktada geri çekilme hakkımı saklı tutuyorum.

Gizlilik

Size özel bilgiler bende gizli kalacak olup, blogun anonimliğini bozacak herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmayacağınızı taahhüt etmenizi bekliyorum. Bununla birlikte, iletişimimiz sırasında hiçbir kişisel bilginizi vermek zorunda değilsiniz. Durumunuzu anlamak adına sorular sorabilirim. Vermek istemediğiniz bilgiler söz konusuysa yanıtlamayınız. Kendinize ya da bir başkasına zarar verme olasılığınız olduğunda duyarlı bir vatandaş olarak bu konuda gizlilik kapsamının dışına çıkacağımı bilmelisiniz.

Uyarı

Tüm bu bilgilerden sonra çok önemli bir ekleme yapmam gerekiyor: Bana güvenmeyin! Ne bana, ne de internet üzerinden tanıştığınız ve bu konuda size koçluk, danışmanlık, terapistlik… yapabileceğini söyleyen, tedavi ya da kurtuluş vaadinde bulunan hiç kimseye! İyileşme ancak kişinin elindeki kaynakların sağladığı verileri alıp onlarla yüzleşmesi, kabul etmesi ve eyleme geçmesi ile gerçekleşir, yani size bağlıdır. 

Sosyalleşmenin getirdikleriyle birlikte yaptığım uyarıları okuyun. Benim gibi uzman yetkinliği olmayan damdan düşen biriyle paylaşımda bulunmak karşılıklı faydalanmak istiyorsanız, bireysel yetkinliğini, etik sınırlarını sorgulayın. Bana değil, yazdıklarımın samimiyetine ya da her türlü bireysel sınırınıza saygı göstereceğime güveniyorsanız, kuracağımız iletişimin size fayda sağlayacağına inanıyorsanız iletişime geçin. 

Paylaşım ve destek

Tüm bunları okuduktan sonra onaylıyorsanız, birebir paylaşımda bulunmak için iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz. Karşılıklı faydalanabilmek dileğiyle…

Paylaşıma Devam Kararı” için 4 yorum

  1. insanların, kendisiyle aynı yada benzer şeyleri yaşamış kişilerle konuşması, paylaşması yalnız olmadığını hissettiriyor, kendi adıma narsist bir babanın kızıyım, kaç yaşına gelirseniz gelin çocuklukta, ergenlik ve gençliğinizde yaşadığınız izleri silmek kolay olmadığı gibi eğer hala askeri müştereklerde bile olsa babanızla görüşmek zorundaysanız ki (ölümlerde bile hesaplaşmalar kolay bitmiyor) kendi ruhsal dengenizi korumak zorlaıyor. ben sizi bu cesaretiniz ve benzer şeyleri yaşayanlara verdiğiniz destek için de kutluyorum

    1. Teşekkür ederim. İç hesaplaşmalarınızın sağlıkla sonuçlanmasını dilerim. Aydınlık günler olsun.

  2. Size yazıp yazmamakta tereddüt etmeme rağmen yazmaya karar verdim. Allahım yazılarınızın her cümlesi, her kelimesi ile bire bir örtüşen deneyimler paylaşmışsınız. Yazdığınız sizin hayatınız ama benim hayatımı yazmışsınız sanki.
    Benimde bir narsisist kişilik bozukluğu olan bir adamdan evlilik dışı çocuğum oldu ve oğlum tam dört aylıkken tıpkı dizin gibi evden ayrıldım ve en nihayetinde şimdi (oğlum 8 aylık) sonsuza kadar ayrıldım. Tüm iletişimi kestim. Numaramı değiştirdim ve bize ulaşmasını sonsuza kadar engelledim. Taşıdığınız kaygılarınız ve kendinize yüklediğiniz suçluluk duygusu ile birlikte kendinize sorduğunuz sorularınız bile aynı. İnanamadım. Bana sürekli senin psikolojik sorunların var deyip dururken ve kendimden şüphe ederken anladım ki asıl bozuk olan kendisi olduğu. Daha kundaktaki bebeği dururken başka kadınların peşinde koşturduğunu ve zerre bizi umursamadığını öğrendiğimde ve pişkin pişkin daha 3 ay tanıdığı kadını bize tercih ettiğini fark ettiğimde, bitirdim. Peki ya şimdi nasıl iyileşeceğim? Nasıl iyileşeceğiz ? Yaşadığım gerçek bir ruh hastasının yaşattığı bir dizine travmalarla nasıl başa çıkarım. Benim canımı en çok ne acıtıyor biliyor musunuz ? Hiç birşey olmamış gibi hayatına büyük bir keyifle devam edebilmesi. Ona hiç bişey olmuyor, olan “biz kurbanlara ve mağdurlara” oluyor. Yıllar sonra elimde kalan hayal kırıklıkları, kalp kırıklıkları ve koskocaman bir enkaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir