Bağlantıyı Kopar

Bağlantıyı kopar! Kısa, net ve basit. Artık narsist sosyopatı tanıyorsun, onun asla değişmeyeceğini biliyorsun ve içinde bulunduğun tuzaktan kurtulmak istiyorsun. İşte sana sömürüden kaçmanın ve kendini korumanın en etkili yolu: İletişimi kes, bağlantıyı kopar.

Onu hayatından temelli çıkarmana engel olan ortak çocuk gibi bir bağın yoksa arkana bakma, bir saniye bile durma. Kim olduğu önemli değil; patronun, annen, baban, kardeşin olabilir. Önemli olan onun sapkın bir istismarcı olduğu gerçeği ve sen şiddetsiz, değer gördüğün, saygı duyulduğun bir yaşamı hak ediyorsun.

Hala ona anlatabileceğini sanıyorsan, ona üzülüyor ve sana ihtiyacı olduğu için onu bırakmaman gerektiğini düşünüyorsan, hatta seni sevdiğine inanıyorsan üzülerek onun akıl oyunlarının etkisinde olduğunu söylemek zorundayım. İzin ver hatırlatayım: Onunla sağlıklı iletişim kuramazsın, seni tutmak için yaptığı duygu sömürülerinin sonu gelmez ve dolu dolu sevebilmek onun kabiliyetleri arasında değildir.

İnsan psikolojisi bitirmeye değil sürdürmeye eğilimlidir. Vazgeçmek başarısızlık gibi gelir. Halbuki bunun gibi zehirli ilişkilerde asıl başarısızlık ilişkiye devam ettikçe oluşur. Kendine bile bile zarar verirsin. Sevdiğin insanı yarı yolda bırakmak değil bu; çünkü sevdiğin insan aslında yok. Çocuklarının iyiliğini düşünmek değil bu; çünkü çocukların şiddetsiz, sömürüsüz bir evde yaşamayı hak ediyorlar.

Belki yine terk etti seni. Bir daha gelip gelmeyeceğini bilmiyorsun. Tam da onun istediği gibi merak ediyorsun, özlüyorsun, hatta gitmesine sebep olduğun için kendini suçluyorsun. Oysa, içinde bulunduğun karanlıktan çıkmak için bir şansın var şu an. Onu bir daha hayatına sokmamak ve nihayet özgürleşmek elinde.

Tüm bu bilgilere, deneyimlerine ve çektiğin işkencelere rağmen onu istiyorsan bu bir bağımlılığa, belki Stockholm Sendromu‘na işaret eder. Mutlaka profesyonel psikolojik destek al.

Terk etmenin ya da iletişimi sınırlamanın tacizlerden kendini korumak için yeterli olacağını sanma. İnsanları nesne olarak gören bir sapkın var karşında. Duygusal, ekonomik, sosyal, cinsel ve benzeri herhangi bir şekilde faydalanabileceğine inandığı herkes onun için bir kaynaktır. Mutlaka geri döner, sınırları zorlar, en baştan çıkarıcı haliyle tekrar tekrar sızma girişimlerinde bulunur.

Bu sızma girişimlerine İngilizce “hoovering” deniyor. Sözlük karşılığı “elektrik süpürgesiyle vakumlayarak temizleme” olsa da, terim olarak manipülatif insanlar söz konusu olduğunda “kurbanı vakumlayarak tekrar sömürü temelli ilişki içine hapsetmek” anlamına geliyor. Bir toz parçası gibi çekip elektrik süpürgesinin haznesine sokmak ne kadar da doğru bir benzetme!

Zayıf bir anında yine inanman yine aynı tuzağın içinde yuvarlanman öyle olası ki! Uzun süre görüşmedikten sonra hiç beklemediğin bir anda gelen “Çok özledim.” mesajı, doğum günü mesajları, diğer özel günlerde atılan mesajlar, başkasına gönderecekmiş de yanlışlıkla sana gelmiş olan o mesajlar ya da benzer şekilde yapılan aramalar… Benim tanıdığım narsist bir keresinde annemin yaşadığı şehirde bir terör saldırısı meydana geldiği için merak ettiği gerekçesiyle aramıştı mesela. Saldırı annemle ilişkisi olmadığı aşikar belli bir gruba yapılmıştı; ama onun odak noktası saldırı değildi tabi ki. Sen de onunla uzun süredir ilişki içindeysen daha önce benzeri geri gelişlerine şahit oldun zaten. Nasıl tatlı, nasıl reddedilemezdi değil mi?

İşte tam da bu sebeple koparmalısın bağlantıyı. Sadece koparmakla kalmamalı, onun için yok olmalı, ulaşılamaz olmalısın. Ne iletişim kanallarıyla ne de duygusal olarak bir daha sana ulaşamayacağını anlamalı.

Hemen bugün tüm iletişim kanallarını yık. Sosyal medyada, telefonda, epostada sil ve engelle. Arayamasın, mesaj atamasın, ararsa ya da atarsa sana ulaşmasın. Sen de onunla ilgili bir paylaşım görme, merakla takip etme, ortak arkadaşların aracılık etmelerini reddet. Nerede, kiminle olduğu ve ne yaptığı hiç önemli değil. Mutluluk haberlerini bile duysan aslında yeni bir kurbana acı çektirmekte olduğunu ruhunun derinliklerinde bilmelisin. Kapıları kapat demiyorum, kapıları yık!

Sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da ulaşılmaz olmalısın. Bu hemen mümkün olmayacak. Belki yıllardır süregelen kurban psikolojisinden kurtulman zaman alacak. İnan bana, iletişimi tamamen kestikten bir süre sonra inanılmaz bir rahatlık hissetmeye başlayacak ve tazeleneceksin. Ona dair bağımlılık yaratan alışkanlıkların yok oldukça ne kadar zehirli bir yaşantı içinde olduğunu anlayacaksın. Hazır olduğunda özgürlüğün hafifliğini duyacak ve o temiz havayı içine çekmenin tadını çıkaracaksın.

Bu bağımsızlığa kavuşabilmek için kararlı olman gerek. Gardının düşmemesi için sana ne yaptığını unutma. Yazabiliyorsan yaz bir kenara. Onu aramak istediğinde, seninle iletişim kurmaya çalıştığında, ona karşı zayıf olduğunu ya da onu özlediğini hissettiğinde aç oku ne yaşadığını, ne kadar yaralandığını. Kendin yazamıyorsan yazılmışı var işte. Bu blog senin için yazıldı. Bak, hatırla ihtiyacın varsa.

Onun değişmiş olabileceğine dair kendini kandırmadığın sürece kapıları bir daha kurmazsın zaten. Zehirli bir insanın etrafında olmasına izin vermenin kendi mutsuzluğuna kapı açmak olduğunu da, onun dipsiz karanlığının bir şekilde seni dibe çekmek icin hiçbir fırsatı kaçırmayacağını da çok iyi biliyorsun artık.

Sen sadece aradaki tüm bağları kopararak ve bu kopukluğu koruyarak hayatından çıkması için kendine izin ver. Gerisi yavaş da olsa gelecek.

👇

İlişkili Yazı: Adım Adım Terapi

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Bağlantıyı Kopar” için 9 yorum

  1. Merhabalar bir narsist ile ilişkimi yeni bitirdim. Yardımcı olabileceğiniz daha detaylı okuyabileceğim bir yazınız var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Müthiş bir yazı olmuş. Yaşadıklarınızı okuyunca sizi paralel evrendeki ben gibi gördüm. Bu kadar mı benzer. Fringe dizisini izlediniz mi bilmiyorum da oradaki paralel evren deneyimlerine benzettim. Ucuz kurtulduk şimdi onlarla uğraşmak zorunda olanlar düşünsün. Yaşamak güzel.

  2. Müthiş bir yazı tebrik ederim çok yardımcı oluyor gerçekten ben hala böle. Adamla evliyim kendimi çok degersiz ve aşağılanmış hissediyorum bu adam bir gun beni yerden yere vururken diğer gün hiç bişey olmamış gibi davranıyor sorun bendemi diye düşünmek ten yoruldum bir çocuğum var onu sana vermem bile diyor nasıl kurtulucam of Allah’ım. Çok zor

    1. Çok teşekkürler. cok güzel bir yazı olmuş evliliğimi bitirmek üzereyim. Ona söylediklerimin hiçbir önemi yok onunla ilgili yaptıklarım hiç bir değeri yok ama her hareketin suzgecnden geçmiş durumda beni analiz ediyor empati yok

    2. Emin olun sorun sizde değil tamamen onların iç dünyasında çünki benim kayınvalidemde narsist bir kadın yani çekirdekten gelme benim kocam bende 9 yıl çıktım 3,5 yıllık evliyim 3 yaşında kızım var ve ben artık dayanamıyorum akıl sağlığım tehlikede boşanma kararımı verdim ve çok netim onada belli ettim. Şu an bana iyi davranmaya çalışıyor aşkım falan diyo ama ben artık uyandım çözdüm onu asla manipulasyonlarına boğun eğmem kızım için sağlıklı olmam lazım. Sizde kendinizi suçlamayın ve cesaretli olun biz kimsenin kurtarıcısı değiliz ki zaten onlar umutsuz vaka düzelteyim derken ben yamuldum🤗. Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir