Kabullenme Zamanı

Kabullenme zamanı geldi. Onu olduğu gibi kabul et, bitsin aranızdaki çekişmenin en önemli ayağı. Elbette onun bir “narsistik sapkın” oluşunu kabul etmen senin de bir “kurban” olduğunu idrak etmen demek. Hazır mısın buna?

Kavuştuğun bilgi bu yolu açtı işte. İç çekişmelerin, onunla nasıl başa çıkacağını çözmek için gayretlerin belki uzunca bir süre devam edecek. Ayılmak kolay değil. 

O, belki genetik yapısı, belki doğuştan sahip olduğu mizacı ve büyük ihtimalle erken çocuklukta yaşadığı olumsuzluklar dolayısıyla yine erken çocuklukta doğal kabul edilen narsizmi sağlıklı bir yetişkindeki özsaygıya dönüştüremeyen biri. Kendisinden başka birilerinin varlığını henüz anlayamayan, herhangi bir isteğinin hemen yerine getirilmesi için direten küçük bir çocuk gelsin gözlerinin önüne. Anne babasının yönlendirmeleriyle başkalarının varlığını görerek onlara saygı duymayı ve çoğunlukla da bu saygı doğrultusunda özgürlüğünün bir sınırı olduğunu öğrenir o çocuk zamanla ya, narsistik sapkın bunu öğrenememiş işte.

Koşulsuz sevilmemiş, yoksayılmış, yalnız bırakılmış, terk edilmiş ya da tersine her istediği yapılarak fazla şımartılmış, ailesinin eli hep üstünde olduğundan onlara bağımlı yetiştirilip yeterlilik hissi çalınmış, kimbilir daha neler neler yaşamış da gerçek kimliği ezile ezile içinde o koca boşlukla büyümüş olabilir.

Nasıl olduğunu psikoloji ve psikoterapi uzmanları çözmeye çalışadursunlar “senin için” net olan bir şey varsa o da narsistin üstelik bir de sapkınlık seviyesindeyse sağlıklı bir ilişki kurabileceğin biri olmadığı ve asla olamayacağıdır.

Burada yine topu uzmanlara, bu sefer klinik psikologlara ve psikiyatristlere atıyorum. Zira, kısıtlı imkanımla araştırdığım kadarıyla sapkınlık seviyesinde kişilik bozukluğu sahibi kişilerin kesin tedavisi mümkün olmamakla birlikte, sapkın kabul eder, rıza gösterir ve gerçekten istekli olursa ki kimliği gereği pek olası görünmüyor, sürekli psikoterapi ile uyum bozucu istismar içerikli davranışlarını kontrol altına alabilmek ancak bir ihtimal elden geliyor.

Diyelim ki, bu bilgi yanlış ve narsistin tedavisi mümkün. O zaman ne yapacaksın?

Bu soru bizi ikinci kabul noktasına yani senin bir “kurban” olduğun gerçeğine götürüyor. Uğradığın istismarın üstüne, uyanış travmasının iyice allak bullak ettiği zihninin kurban psikolojisinden kurtulması ve tekrar sağlıklı bir yetişkine dönüşebilmen için önce bunu kabullenmen gerekiyor.

Narsistin uzun zamandır yıkmak için uğraştığı yara almış özgüvenini tekrar sarsmak için söylemiyorum bunu. Aksine, narsist seni seçtiğine göre beslenebileceği zengin bir ruhun ve bunca yıl direnebildiğine göre güçlü bir karakterin olmalı.

Öyle ki, o güçlü karakter hala narsisti sevdiği ve iyileşmesine yardım edebileceği yanılgısına saplanmış olabilir.

Hatırlıyor musun? Daha başlarda onun zayıflıkları ve kötü geçmişinden kaynaklanan yaraları olduğunu görmüştün. Onun sana gösterdikleri gerçeklerden çok farklı olsa da hissetmiştin bir şeylerin yanlış olduğunu. Onun iyileşebileceğine, düzelebileceğine, daha vahimi düzelmesine yardımcı olabileceğine inanmıştın. Ama sevgiyle, ama merhametle…

Şimdi burada bunca farkındalıkla duruyorken önce onun değişmeyeceğini anla artık. O böyle ve ömrünün sonuna kadar böyle olacak. Davranışlarını kontrol altına alabilse, bir mucize olup tamamen tedavi olabilse bile sizin ilişkinizin kodları aynı kalacak.

Empati ve hatta sempati bir yere kadar. Her ne yaşamış da bu duruma gelmiş olursa olsun bir başkasını kötüye kullanmaya, bir cana acı çektirmeye hakkı yok. Bunca derin bir boşluğu doldurabileceğini sanmak da sendeki büyüklenmeci tavrın bir işareti olabilir. Bunu bir düşün…

Tüm yaşadıklarına ve narsistik sapkın hakkında öğrendiklerine rağmen sana yine yeniden zarar vermesine bile isteye izin vermek gibi bir niyetin varsa içindeki mazoşistle ya da kurbanla kendi başına savaşamıyorsun demektir. Acilen profesyonel destek al.

Ona karşı hissettiklerin sevgi değil zira. Belki başlarda çok sevmiştin. Büyük bir aşktı hissettiğin. Oysa, şimdi biliyorsun aşık olduğun adamın bir maskeden, onda gördüğünü sandığın duyguların seninkilerin bir yansımasından ibaret olduğunu.

Lafı bunca dolandırıyorsam zihninde dönüp duran kuşkuları bildiğimden. Halbuki kısa ve öz diyeceğim belli:

Kabullenme zamanı geldi. Sana türlü eziyetler ettiğini unutmaman gereken narsist, sen aksine inanmak istesen de daha farklı olmayacak; ama sen kendi hatalı kalıplarını ve ona karşı tavırlarını değiştirebildiğinde dünyan aydınlanacak.

👇

İlişkili Yazı: Adım Adım Terapi

 

👇

Paylaşım ve destek

Okuduklarınız size çok tanıdık geliyorsa, bu içeriğini oluşturmayı sağlayan bilgi ve deneyimden bireysel olarak faydalanmaya ve desteğe ihtiyacınız varsa paylaşım ve destek modeli konusundaki yazımı okuyabilir, iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Kabullenme Zamanı” için 2 yorum

  1. Kabullenemiyorum, yakıştıramıyorum, anlam veremiyorum, neden.. neden bir insan böyle olur, sevdiğine bukadar gadar bukadar zalimce davranır. Ben kabullenme evresine geçemiyorum. Düzelir, değişir, biraz zaman diye avutuyorum sanki kendimi. Tüm gerçeklerle yüzleştim, 3 senem çöp, yaş 36. O sadece bana kıymadı, benim umutlarımı da yok etti. Nasıl dayanmışım, nasıl bukadar boyuneğmişim.. Herşey nekadar yalanmış meğer.. yazık, cok yazık…

  2. 3 sene mi. Benim 11 senem gitti benim. Nasıl bu kadar dayandım bilmiyorum. Çok sevdim. Bağlandım. Bağımlı hale geldim. Mazoşist oldum. Psikolojik ve fiziksel şiddetine bile boyun eğdim galiba kimsenin beni alamayacağını düşündüm. İki tane de çocuğum var onlar büyüdü kocam büyümedi. Ve ben artık boşanıyorum destek de alıyorum. Hayatımı geri alacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir